Ponad sto osób bierze udział w marszu pod hasłem "Idziemy po prawo i sprawiedliwość", który w czwartek zorganizowano we Wrocławiu w związku ze sprawą śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie policji.

W marszu uczestniczą m.in. opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk, dyrektor Teatru Muzycznego "Capitol" we Wrocławiu Konrad Imiela, dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb, b. wieloletni redaktor naczelny wrocławskiej "Gazety Wyborczej", a zarazem jeden z inicjatorów marszu - Jerzy Sawka.

Na czele pochodu niesiony jest baner z napisem: "Idziemy po prawo i sprawiedliwość".

Jak podali organizatorzy, marsz zorganizowany został w formule "no logo" (bez prezentowania emblematów własnych organizacji)przez Martę Lempart (organizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i działaczka KOD) przy wsparciu organizacji Obywatele RP. Marsz ma przejść z wrocławskiego Rynku pod siedzibę PiS na pl. Solidarności.

W liście otwartym Lempart napisała, że "Igor Stachowiak, torturowany i pozbawiony życia na wrocławskim komisariacie mógł być każdym i każdą z nas".

"Każdym i każdą z nas w państwie, które powinno chronić i zapewniać bezpieczeństwo swoim obywatelom i obywatelkom, a nie torturować i zabijać. Każdym i każdą z nas w państwie, w którym politycy odpowiedzialni za policję i prokuraturę nie uczynili nic, aby podległe im służby wyjaśniły sprawę i dopełniła się sprawiedliwość (…) Dlatego idziemy po prawo i sprawiedliwość dla Igora. Dlatego idziemy po prawo i sprawiedliwość dla nas wszystkich" - głosi list.

Według organizatorów marszu, pod listem otwartym podpisali się dziennikarze i artyści, w tym Adam Michnik, Jacek Żakowski, Krystyna Janda, Jacek Fedorowicz czy Manuela Gretkowska. List podpisali również b. prezes TK prof. Andrzej Rzepliński oraz prof. Monika Płatek, a także opozycjoniści z czasów PRL Władysław Frasyniuk czy Henryk Wujec.

Igor Stachowiak w połowie maja ubiegłego roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Sprawa wróciła po wyemitowaniu reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

W związku z wydarzeniami sprzed roku, szef MSWiA odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendanta miejskiego we Wrocławiu. Rzecznik KG insp. Mariusz Ciarka informował, że trwa procedura zwolnienia policjanta, który użył na komisariacie paralizatora wobec Stachowiaka. Pod koniec maja nowy komendant dolnośląskie policji nadinsp. Tomasz Trawiński poinformował, że wszczęto administracyjną procedurę zwolnienia pięciu funkcjonariuszy komendy miejskiej i komisariatu Wrocław-Stare Miasto, a postępowanie dyscyplinarne będzie miał policjant wyjaśniający tę sprawę i odwołani komendanci miejscy.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.