O akcji, której organizatorami są: stowarzyszenie Inicjatywa Polska, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Federacja NSZZ Przemysłu Lekkiego, Klub Krytyki Politycznej w Łodzi oraz Ruch Społeczny Szacunek dla Łodzi poinformował w sobotę m.in. Dariusz Joński ze stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Zdaniem inicjatorów historia łódzkich włókniarek zasługuje na należyte upamiętnienie. Według nich jest rzeczą wstydliwą, iż do tej pory nie znaleziono odpowiedniej formy na "upamiętnienie i oddanie hołdu łódzkim włókniarkom".

Przypominają, że na ul. Piotrkowskiej znajdują się pomniki poetów, pisarzy, artystów, łódzkich fabrykantów, a nawet postaci bajkowych. "Wciąż jednak swojego miejsca w sercu Łodzi nie doczekały się włókniarki" - mówią.

Dlatego apelują do prezydent miasta Hanny Zdanowskiej o podjęcie przez władze Łodzi pilnych działań w celu budowy na ul. Piotrkowskiej Pomnika Łódzkich Włókniarek.

Zwracają uwagę, że historia miasta jest w dużej mierze związana z włókniarkami. Według autorów petycji to one na przestrzeni lat budowały świetność i wielkość Łodzi. Tak było zarówno w XIX wieku, jak i początkach wieku XX wieku. Tak było również w okresie PRL - twierdzą wnioskujący.

Ich zdaniem historia łódzkich włókniarek "jest nie tylko piękna, ale naznaczona również dramatycznymi wydarzeniami". "To właśnie włókniarki w 1971 roku zorganizowały strajk, w którym udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy pracownic i pracowników i który jako jedyny w historii PRL zmusił władze do cofnięcia się i odstąpienia od podwyżki cen żywności" - przypominają.

Dodają, że dramatyczny dla łódzkich włókniarek był również początek lat 90. ub. wieku. W wyniku transformacji i upadku większości zakładów z branży włókienniczej i bawełnianej pracę straciło wtedy w Łodzi kilkadziesiąt tysięcy kobiet, które zostały pozostawione bez żadnej pomocy i wsparcia państwa.

Zbiórka podpisów ma potrwać do końca czerwca, a następnie petycja wraz z wydrukowanymi podpisami złożona zostanie na ręce prezydent Zdanowskiej. Link do petycji można znaleźć pod adresem bit.do/pomnik_wlokniarek. Informacje na temat zbiórki są m.in. na profilu fb: Inicjatywa Polska Łódzkie. (PAP)