Reforma jest potrzebna i społecznie bardzo oczekiwana - mówi prezydent Andrzej Duda tygodnikowi "wSieci", pytany, czy podpisze ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zmiany są niezbędne i muszą być przeprowadzone - dodał. Przyznał, że ma wątpliwość ws. przerwania kadencji sędziów KRS.

"Niewątpliwie reforma jest potrzebna i społecznie bardzo oczekiwana" - podkreślił prezydent w wywiadzie dla tygodnika "wSieci" odpowiadając na pytanie czy podpisze po ewentualnym uchwaleniu przez parlament ustawę o KRS. Pytany czy w tej formie, w której proponuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odparł: "Zmiany są niezbędne i muszą być przeprowadzone. Te zmiany, które proponuje minister generalnie idą w dobrym kierunku".

Dopytywany, czy krokiem w dobrą stronę jest również przerwanie kadencji członków KRS, co przewiduje projekt, Andrzej Duda zauważył, że "to trochę inna sprawa".

"I tu mam pewną wątpliwość, czy można przerwać kadencję, która jest konstytucyjnie określona. Chociaż to też nie takie proste, bo te kadencje kończą się w czasie, w zależności od tego, kto i kiedy został wybrany. Dobrze, że minister Zbigniew Ziobro skierował w tej sprawie zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego. Mam nadzieję, że TK się w tej sprawie wypowie i rozstrzygnie wątpliwości" - powiedział prezydent.

"Niepokoją mnie wypowiedzi części środowiska prawniczego, przekonanie, że prawnicy to jakaś szczególna kasta, że nawet parlament nie ma prawa wprowadzać żadnej korekty. Padają nawet wypowiedzi, że części ludzi powinno się odebrać prawo do głosowania, że są za głupi, bo nie mają wyższego wykształcenia. To jakiś absurd, ogromna arogancja, całkowity prymat własnego interesu nad dobrem wspólnym. Tak nie wolno" - podkreślił Andrzej Duda.

"Polityka to troska o dobro wspólne całego narodu, a nie wyłącznie dobro moich kolegów czy mojego środowiska zawodowego" - zaznaczył prezydent.