Prezydent podnosił wątpliwości konstytucyjne dot. wygaszania kadencji członków Krajowej Rady Sądownictwa; z zapowiedziami jego działań wobec ustawy warto się wstrzymać do czasu poznania jej ostatecznego kształtu - powiedział w piątek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Łapiński został zapytany w porannej audycji TOK FM, czy prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę dot. zmian w KRS. "Prezydent podnosił wątpliwości konstytucyjne wygaszania kadencji KRS. (…) Poczekajmy, jakie będą ostatnie zapisy ustawy, bo często gdybamy. Było pytanie, co zrobi prezydent, jak będzie dwukadencyjność samorządów wstecz, (…) a teraz słyszymy, że nie będzie ustawy w takim kształcie" – wskazał.

Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, nad którym obecnie pracuje parlament, przewiduje m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów, ich następców wybrałby Sejm. Przeciwko tym zmianom protestują środowiska sędziowskie.

Reklama

Na pytanie, czy Andrzej Dera będzie przedstawicielem prezydenta w sobotę na Kongresie Prawników Polskich w Katowicach, Łapiński odparł, że "nie może potwierdzić, ani zaprzeczyć".

Pytany, jakiego systemu władzy prezydent oczekiwałby w Polsce, rzecznik prezydenta powiedział że "na pewno takich zapisów, które są przejrzyste i nie dają pola do nadinterpretacji, różnego rodzaju zachowań kolizyjnych, czyli precyzyjny rozdział funkcji i precyzyjne zapisy, czy mamy system prezydencki, czy parlamentarno-gabinetowy".

Jego zdaniem obowiązująca konstytucja "ujawniła pewne słabości, chociażby dotyczące tego, że mamy prezydenta z wyborów powszechnych z dużym mandatem, a z mniejszymi uprawnieniami".