Aby referendum mogło być uznane za ważne konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja.

Uczestnicy referendum odpowiadali na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Nieporęt?". Głosowanie trwało w niedzielę od godz. 7 do 21.

O wynikach referendum poinformowała PAP w nocy z niedzieli na poniedziałek zastępca przewodniczącego gminnej komisji ds. referendum w Nieporęcie, Marta Turska.

Jak przekazała, za tym, żeby m.st. Warszawa jako samorządowa jednostka metropolitalna objęła ich gminę oddano 170 głosów, czyli 3,91 proc. głosów ważnych.

Przeciwko takiemu scenariuszowi oddano 4 tys. 173 głosy, czyli 96,09 proc. głosów ważnych.

W referendum oddano w sumie 4 tys. 343 głosy ważne.

W głosowaniu wzięło udział 4 tys. 401 osób, a uprawnionych było 11 tys. 142 osoby. Frekwencja wyniosła 39,49 proc.

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców biorących w nim udział opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

W związku z decyzją PiS w ostatnim czasie kilka podwarszawskich gmin, m.in.: Błonie i Milanówek podjęły uchwały o odwołaniu referendów w sprawie metropolii warszawskiej. Z decyzji o przeprowadzeniu referendum nie wycofały się, oprócz Nieporętu, m.in.: Pruszków i Podkowa Leśna.