„Rozmowy były prowadzone w kontekście wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance” – wskazał w rozmowie z PAP Paweł Soloch po spotkaniu z doradczynią prezydent Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego Żivile Szatuniene i ministrem obrony Raimundasem Karoblisem.

Szef BBN zaznaczył, że „chodzi głównie o bezpieczeństwo militarne, ale też o bezpieczeństwo energetyczne, wyzwania związane z zagrożeniami hybrydowymi i wojną informacyjną”.

Według Solocha, podczas spotkań w Wilnie „zostały przedstawione konkretne propozycje działań dotyczących dalszego rozwoju współpracy polsko-litewsko—ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG”.

Reklama

Szef BBN bardzo dobrze ocenił współpracę polsko-litewską w dziedzinie bezpieczeństwa i wskazał, że „nabrała ona nowej dynamiki w związku z rozmieszczeniem grup bojowych NATO na Litwie, Łotwie, Estonii i w Polsce”.

Podczas trzydniowej wizyty na Litwie szef BBN w środę spotkał się z polskimi lotnikami w bazie w Szawlach. Kontyngent Wojskowy Orlik 7 bierze udział w misji nadzoru nad przestrzenią powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii (Baltic Air Policing). Polscy lotnicy z samolotami wielozadaniowymi F-16 przybyli na Litwę na przełomie kwietnia i maja i pozostaną tam do końca sierpnia.

W piątek Soloch spotka się z szefem MSZ Litwy Linasem Linkevicziusem, a na zakończenie wizyty złoży kwiaty na cmentarzu na Rossie - w mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i prochy jego matki, w miejscach pamięci polskich żołnierzy walczących w wojnie z bolszewikami oraz ofiar walk pod wieżą telewizyjną w Wilnie w 1991 roku, na cmentarzu na Antokolu.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)