Prezydent Andrzej Duda we wtorek, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polonii i Polaków za Granicą, złożył wieniec pod znajdującym się obok Belwederu pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości udział wzięli również m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, szef MON Antoni Macierewicz i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W południe na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy odznaczenia państwowe oraz flagi państwowe organizacjom z kraju i polonijnym.

Prezydent przekaże również legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Dzięki nim będą oni mieli prawo do takich samych zniżek, np. na przejazd środkami transportu publicznego, jak uczniowie szkół w kraju.

Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju ustanowił Sejm 20 marca 2002 r., "uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim".

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. (PAP)