Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini oświadczyła, że śmierć członka patrolu OBWE we wschodniej Ukrainie wymaga dokładnego śledztwa i jest tragicznym przypomnieniem o konieczności podjęcia kroków w celu pokojowego uregulowania konfliktu w Donbasie.

W niedzielnym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Mogherini poinformowała, że skontaktowała się z sekretarzem generalnym OBWE Lamberto Zannierem i zapewniła go, że UE w dalszym ciągu będzie wspierać misję OBWE oraz domagać się pełnego, bezpiecznego i swobodnego dostępu jej członków do wszystkich regionów objętych konfliktem.

"Ścisłe przestrzeganie porozumień z Mińska pozostaje bazą dla długotrwałego rozwiązania, które zakłada poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - dodała Mogherini.

W wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax, udzielonym z okazji swojej pierwszej oficjalnej wizyty w Rosji, Mogherini podkreśliła, że należy niezwłocznie wykazać więcej politycznej woli dla przestrzegania rozejmu i wycofania ciężkiego uzbrojenia w celu zwiększenia bezpieczeństwa na wschodniej Ukrainie. Mogherini oświadczyła również, że obowiązkiem każdego jest zmniejszenie zniszczeń i ograniczenie cierpienia ludności cywilnej, doświadczonej przez konflikt.

Pojazd OBWE wybuchł w niedzielę w godzinach porannych po najechaniu na minę w miejscowości Pryszyb w powiecie słowianoserbskim w centralnej części obwodu ługańskiego. Teren ten kontrolowany jest przez separatystów z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. Pryszyb leży w odległości 2 km od linii podziału w Donbasie, za którą znajdują się ukraińskie siły rządowe. Jak podała strona ukraińska Centrum Koordynacji ds. przestrzegania porozumień z Mińska, podczas incydentu zarówno siły rządowe, jak i separatyści przestrzegali obowiązujących od 1 kwietnia ustaleń o zawieszeniu broni.

Ciało członka patrolu, Amerykanina, który zginął w wybuchu miny, w niedzielę wieczorem zostało przewiezione na terytorium kontrolowane przez Kijów - poinformował Dmytro Strutinski, rzecznik prasowy ukraińskiej strony Wspólnego ukraińsko-rosyjskiego Centrum Koordynacji ds. przestrzegania porozumień z Mińska.

Rzecznik podkreślił, że śledztwo w sprawie eksplozji leży w kompetencji misji OBWE. Na razie nie wiadomo, czy ukraińskie organy ścigania będą mieć dostęp do udziału w czynnościach śledczych.