MR: Polski przemysł dostarczy pierwszy kompletny system dla misji NASA na Marsa


Warszawa, 19.04.2017 (ISBnews) - Spółka Astronika zaprojektowała i wykonała urządzenie, które w ramach misji NASA InSight, dokona historycznego zagłębiania się 5 metrów pod powierzchnię Marsa i zbada właściwości jego gruntu, poinformowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jest to pierwszy kompletny systemem dostarczonym przez polski przemysł.
"Ministerstwo Rozwoju przykłada do rozwoju programu kosmicznego ogromną wagę. OECD w 2013 roku wyceniła przychody tego rynku na całym świecie na 250 mld USD. Bylibyśmy nieroztropni gdybyśmy nie brali udziału w rozwoju tego sektora na świecie. W 2012 roku działało 50 firm w tym sektorze, obecnie - ok. 300 polskich firm aplikuje do programów Europejskiej Agencji Kosmicznej" - powiedziała Emilewicz podczas konferencji prasowej.
Podkreśliła, że sektor kosmiczny to ogromny obszar i w ciągu najbliższych lat możliwy do zdobycia przez polskie firmy, na czym może również skorzystać polska administracja. "Firma Astronika wpisuje się w polską politykę kosmiczną - widzimy potencjał w naszych firmach, które są partnerami wielkich korporacji i światowych agencji" - dodała.
"Dzisiejszy sukces Astroniki - tj. pierwszy podsystem, który sprzedajemy do NASA. To działa na wyobraźnię i sektor kosmiczny jest to fragment większej całości tworzący wartość dla całej gospodarki. Jako Agencji Rozwoju Przemysłu, mamy ambicje we wspomaganiu tworzenia takich przedsiębiorstw i tworzeniu warunków dla ich rozwoju" - powiedział wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Michał Szaniawski podczas konferencji.
Dodał, że ARP angażuje się we wsparcie rozwoju polskiego sektora kosmicznego poprzez rozwój kadr, dostęp do kapitału oraz działania związane promocją i informacją na temat tego, jak sektor kosmiczny i rozwiązania kosmiczne przekładają się na gospodarkę i nasze życie.
Prezes Astroniki Bartosz Kędziora dodał, iż firma w najbliższych planach "będzie rozwijać instrumenty na misje kosmiczne i reprezentować polskich przemysł kosmiczny w kraju i poza jego granicami".
Astronika Sp. z o.o. powstała w 2013 roku z inicjatywy grupy inżynierów zajmujących się mechaniką precyzyjną do zastosowań kosmicznych. Firma zrealizowała dotychczas ok. 30 projektów, których głównym odbiorcą jest Europejska Agencja Kosmiczna (dla której spółka zrealizowała łącznie 8 projektów o wartości prawie 2 mln euro). Astronika była również dostawcą m.in. dla Finmeccanica Leonardo, Airbus Defence & Space oraz Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR).
(ISBnews)