W czwartek w południe przed Pałacem Prezydenckim ułożono żółte tulipany, aby uczcić pamięć pierwszej damy Marii Kaczyńskiej, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem 10.04.2010 r.

13 kwietnia 2010 r. ciało pierwszej damy zostało przywiezione do Warszawy; o godz. 12 trumna przybyła do Pałacu Prezydenckiego. Wówczas rodacy żegnali Marię Kaczyńską dywanem z żółtych tulipanów ułożonych na Krakowskim Przedmieściu, co w późniejszych latach przerodziło się w tradycję.

W tym roku kwiaty przed Pałacem Prezydenckim złożyli m.in.: szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz minister w Kancelarii Wojciech Kolarski. Po obu stronach chodnika na Krakowskim Przedmieściu w pobliżu Pałacu tulipany układały także prywatne osoby.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią; polska delegacja udawała się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Trzy dni później trumnę z ciałem Marii Kaczyńskiej witały na ulicach Warszawy tysiące osób. Na trasie przejazdu spontanicznie rzucali tulipany – ulubione kwiaty pierwszej damy.

W 2008 r. Holender Jan Ligthart nazwał na cześć Marii Kaczyńskiej kremowo-żółtą odmianę tulipanów. Są one długie na 50 cm; termin ich kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Stworzenie tej odmiany zajęło słynnemu hodowcy 18 lat.

Jak podał portal niezalezna.pl do udziału w wydarzeniu zachęcał Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". (PAP)