W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Stanisław Szwed złożyli kwiaty pod wiszącą na gmachu resortu tablicą upamiętniającą Izabelę Jarugę-Nowacką.

Izabela Jaruga-Nowacka była ministrem polityki społecznej w latach 2004-2005. Tablicę ją upamiętniającą, przed wejściem do siedziby MRPiPS, odsłonięto w październiku 2010 r. W poniedziałek Rafalska i Szwed w imieniu kierownictwa resortu uczcili jej pamięć.

Jaruga-Nowacka była posłanką kilku kadencji, przewodniczyła Unii Pracy i Unii Lewicy. W latach 2001-2004 pełniła funkcję pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, w latach 2004-2006 - funkcję wicepremiera i ministra polityki społecznej w rządzie premiera Marka Belki.

MRPiPS przypomniało, że Jaruga-Nowacka działała na rzecz praw człowieka, równego statusu kobiet i mężczyzn, państwa neutralnego światopoglądowo oraz zapewnienia równych szans startu życiowego młodzieży poprzez szeroki dostęp do edukacji.

Zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu w Smoleńsku. 16 kwietnia 2010 r. została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski.(PAP)