Około 3 mln obywateli ponad 44-milionowej Ukrainy będzie mogło skorzystać z ruchu bezwizowego z Unią Europejską, którego wprowadzenia oczekuje się za kilka tygodni – wynika z danych o liczbie paszportów biometrycznych, które zwolnią z obowiązku uzyskania wizy.

"Do godziny 9 dnia dzisiejszego biometryczne dokumenty wydano ponad 3 milionom obywateli" – oświadczył w piątek szef Państwowej Służby Migracyjnej Ukrainy Maksym Sokoluk, który odpowiadał w parlamencie na pytania posłów związane z ruchem bezwizowym.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin ocenił, że procedura zniesienia obowiązku wizowego potrwa około dwóch miesięcy. Poinformował także, że w zeszłym roku obywatele Ukrainy złożyli w UE ok. 15 mln wizyt.

"W ubiegłym roku mieliśmy w przybliżeniu 15 milionów podróży do UE. Moją ambicją jest, by takich podróży było 100-150 milionów, do tego jednak potrzebne są paszporty biometryczne" - powiedział Klimkin w rozmowie z jedną z ukraińskich stacji telewizyjnych.

W czwartek Parlament Europejski poparł zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. Projekt przepisów w tej sprawie przyjęto 521 głosami za, przy 75 głosach przeciw i 36 wstrzymujących się. Przegłosowane przez europosłów porozumienie musi jeszcze formalnie zatwierdzić Rada UE. Jeśli państwa członkowskie nie będą go blokować, powinno wejść w życie w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.