NATO uczy się od Ukrainy przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym – powiedziała zastępczyni sekretarza generalnego Sojuszu Rose Gottemoeller, która w piątek uczestniczyła w X Forum Bezpieczeństwa w Kijowie.

„Od trzech lat Ukraina jest celem tych, którzy rozpętali wojnę hybrydową. Widzimy jej przejawy na Krymie i w Donbasie. Jestem poruszona zdolnościami młodych żołnierzy, którzy przeciwdziałają zagrożeniom na wschodzie Ukrainy” – mówiła.

„NATO uczy się przeciwdziałania tym hybrydowym zjawiskom na ukraińskich doświadczeniach. Sami również opracowujemy platformę do walki z atakami hybrydowymi” – powiedziała.

Gottemoeller wyraziła zadowolenie ze współpracy między NATO i Ukrainą, podkreślając, że jest ona korzystna dla obu stron.

„Sojusz pomaga Ukrainie we wzmacnianiu jej sił zbrojnych, które już dziś są dostatecznie silne. Ukraina również pomaga NATO we wzmacnianiu jej środków i możliwości” – zaznaczyła zastępczyni sekretarza generalnego NATO.

Kijowskie Forum Bezpieczeństwa to doroczna konferencja organizowana przez fundację Open Ukraine byłego premiera Arsenija Jaceniuka. W tym roku na spotkaniu obecni byli m.in. premierzy Litwy, Łotwy i Estonii: Saulius Skvernelis, Maris Kuczinskis i Juri Ratas. Piątek był drugim, ostatnim dniem konferencji.