Akcja ma związek z tym, że w sobotę 1 kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. "Nowe rozwiązania wprowadziły znaczące zmiany prawne, dotyczące gier hazardowych. Jedną z najważniejszych jest powierzenie Totalizatorowi Sportowemu wyłączności na urządzanie gier hazardowych w internecie (poza zakładami wzajemnymi) oraz gier na automatach (poza kasynami gier)" - przypomniano w komunikacie MF.

Rezultaty operacji KAS i policji - zdaniem MF - oznaczają, że "większość organizatorów gier wycofało automaty jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów o hazardzie".

Jak jednocześnie podkreślono, "działania, w których chodzi o namierzenie i wyeliminowanie tych nielegalnych praktyk, rozpoczęły się 1 kwietnia i będą trwać do odwołania".

Według komunikatu od 1 kwietnia Służba Celno-Skarbowa, która wchodzi w skład Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przy wsparciu policjantów, przeprowadziła akcję intensywnej kontroli miejsc, w których zachodzi podejrzenie urządzania gier na automatach z naruszeniem przepisów oraz bezprawnego posiadania automatów.

Resort podał, że w ciągu pierwszych czterech dni operacji zweryfikowano 3173 miejsca, w których wcześniej identyfikowano nielegalne gry na automatach. Zatrzymano 450 automatów do gier w 125 miejscach, w których nie zaprzestano nielegalnego urządzania gier na automatach. W całej akcji, każdego dnia uczestniczyło 260 funkcjonariuszy KAS i 80 policjantów.

„Jestem bardzo zadowolony z efektów operacji Służby Celno-Skarbowej i policji. To dobry przykład współpracy tych dwóch służb" – przyznał, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Wiesław Janczyk. „Akcja będzie wciąż trwać, więc spodziewam się jeszcze lepszych efektów. Po wynikach, które mamy, już dziś wyraźnie widać skuteczność przepisów. Podmioty organizujące nielegalny hazard samodzielnie wycofują się z rynku" – dodał wiceminister.

Ministerstwo Finansów poinformowało też, że wszystkim, którzy zauważyli nielegalne praktyki hazardowe, zapewnia specjalny numer telefonu i adres e-mail. Za ich pomocą można anonimowo zgłaszać nielegalne czynności – na przykład miejsca, w których mogą być urządzane gry na automatach (lokale typu „7777", „jackpot", „hot spot", „Vegas 777").

Numer Krajowego Telefonu Interwencyjnego to: 800 060 000; zaś adres mailowy: powiadom-clo@mofnet.gov.pl.

Krajowa Administracja Skarbowa działa od 1 marca 2017 roku na podstawie specjalnej ustawy. Powstała w wyniku konsolidacji Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej. KAS ma być wyspecjalizowaną administracją rządową, wykonującą zadania z zakresu realizacji dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. Szefem KAS jest wiceminister finansów (w randze sekretarza stanu) Marian Banaś. (PAP)