Polska zorganizuje w maju szczyt parlamentarny państw Europy Środkowej - poinformował w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przebywa z wizytą w Rydze. Podkreślił też, że Polskę za Łotwą łączy nie tylko wspólna przeszłość, ale też teraźniejszość i wizja przyszłości.

Kuchciński, który przebywa z dwudniową oficjalną wizytą na Łotwie, spotkał się w środę z przewodniczącą łotewskiego Sejmu Inarą Murniece, wiceprzewodniczącym Gundarsem Daudze oraz przedstawicielami łotewsko-polskiej grupy przyjaźni.

Relacjonując swoje spotkania w stolicy Łotwy na Twitterze marszałek poinformował, że w maju Polska będzie organizowała szczyt parlamentarny państw Europy Środkowej. Przekonywał, że z Łotwą łączy nas nie tylko wspólna przeszłość, ale też teraźniejszość i wizja przyszłości.

Reklama

Według marszałka Sejmu, Niemcy poszukują partnerów w Europie Środkowej i mogą nimi być państwa Grupy Wyszehradzkiej i państwa bałtyckie.

Kuchciński i przewodnicząca łotewskiego Sejmu złożyli kwiaty przed Pomnikiem Wolności, symbolem niezawisłości państwa łotewskiego.

Podczas wizyty marszałek Sejmu ma zaplanowane jeszcze rozmowy z premierem Łotwy Marisem Kucinskisem oraz ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkevicsem.

Z politykami łotewskimi będzie rozmawiał m.in. o zacieśnieniu relacji dwustronnych, perspektywach rozwoju współpracy regionalnej oraz wielostronnej - w ramach UE i NATO.

Marszałek spotka się też z metropolitą ryskim abp. Zbigniewem Stankiewiczem. W planie wizyty w Rydze jest także spotkanie Kuchcińskiego z przedstawicielami Związku Polaków na Łotwie.

Delegacja parlamentarna z marszałkiem Sejmu na czele odwiedzi także miejsca związane z Polską, m.in. Dom Bractwa Czarnogłowych, gdzie w 1921 r. podpisany został Traktat Ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką.

W programie wizyty marszałka Kuchcińskiego jest także otwarcie, wspólnie z szefową łotewskiego Sejmu, wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej. Ekspozycja została przygotowana we współpracy Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Łotewskiego Muzeum Wojny w Rydze, Instytutu Pamięci Narodowej i Ambasady RP w Rydze.