Po godz. 14 przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki rozpoczął się koncert z okazji 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W znajdującym się obok miasteczku namiotowym oglądać można m.in. sprzęt, który orkiestra kupuje dla szpitali oraz poćwiczyć na fantomach udzielanie pierwszej pomocy.
Reklama

Dla mieszkańców Warszawy, którzy przyjdą na Pl. Defilad, by uczestniczyć w 25. Finale WOŚP, gotowana jest też zupa grzybowa.

Na scenie ma wystąpić 16 zespołów - m.in. BIG CYC, Urszula. Koncert rozpoczął występ Antyradio Coverband.

Tymczasem na terenie miasteczka namiotowego - w którym znajduje się m.in. centrum prasowe - od wczesnych godzin przedpołudniowych są tłumy. Przychodzą rodziny z dziećmi, które - jak podkreślają - chcą wesprzeć akcję. "Jesteśmy tu, by pokazać dzieciom, jak można pomagać. Od lat uczestniczę w WOŚP, w tym roku razem z nimi" - powiedziała PAP Anna, która przyszła razem z czteroletnią córeczką i rocznym synkiem.

"Ludzie chętnie pomagają, nie trzeba nikogo prosić. Widzą wolontariuszy i podchodzą" - powiedziała PAP jedna z wolontariuszek, Wiktoria. Jak przyznała, po raz pierwszy "gra" z WOŚP. "Zachęciły mnie moje koleżanki. Wcześniej razem z rodzicami wrzucałam datki do puszek. Jest wspaniale" - dodała z uśmiechem.

Pani Martyna kwestuje w niedzielę razem ze swoją nastoletnią córką Agnieszką. "Czy warto? Gdyby nie te akcje, gdyby nie sprzęt z serduszkami, mojego dziecka nie byłoby na świecie. Nie mogło nas tu nie być" - powiedziała nie kryjąc wzruszenia.

Na miejscu jest m.in. studio medyczne, w którym można zobaczyć przykłady sprzętu zakupionego przez Fundację i poznać historię zbiórek. Najmłodsi mogą poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach. Atrakcją jest też diabelski młyn - specjalne koło, z którego można oglądać panoramę Warszawy; dzieci razem z rodzicami mogą też spróbować serduszkowych lizaków i zobaczyć, jak się je robi.

Tuż przed godziną 14 także z Pl. Defilad ruszył 11. bieg "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy". Pieniądze uzyskane z pakietów startowych przeznaczone zostaną m.in. na pompy insulinowe dla kobiet w ciąży i fantomy do nauki pierwszej pomocy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy "gra" już w Polsce po raz 25. Jak poinformowano na jej stronie, w tegorocznym Finale zebrano już blisko 11 mln zł. Koncerty, pokazy sprzętu, aukcje, biegi odbywają się w całym kraju.

WOŚP zbiera też pieniądze zagranicą, np. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Chinach, Japonii oraz w wielu krajach europejskich. Datki wpłacać można nie tylko gotówką, poprzez sms-y i online, wielu wolontariuszy ma przy sobie terminale. Wszystkie sposoby wymienione są na stronie: http://www.wosp.org.pl/final/wesprzyj. Wiele z nich - m.in. charytatywne SMS-y - będą działać nie tylko w dniu Finału.