Trzy dekady po upadku PRL wciąż obowiązuje w Polsce prawo nakazujące uwzględnianie przy ocenie urzędników państwowych przestrzegania zasad praworządności socjalistycznej.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie aplikacji administracyjnej oraz ocen kwalifikacyjnych urzędników państwowych (Dz.U. z 1982 r., nr 39 poz. 258) wydano w listopadzie 1982 r., a więc jeszcze podczas trwania stanu wojennego. Dziś, po przeszło 36 latach wciąż obowiązuje w niezmienionej formie, co – przynajmniej w teorii – oznacza, że urzędnicy państwowi powinni być oceniani zgodnie z ustalonym w tym akcie zasadami. Na podstawie par. 13 rozporządzenia, podczas oceny bierze się pod uwagę nie tylko takie elementy, jak kwalifikacje zawodowe, czy prawidłowość i terminowość wykonywania obowiązków służbowych, lecz również przestrzeganie zasad praworządności socjalistycznej i sprawiedliwości społecznej czy postawę obywatelską pracownika socjalistycznej administracji (patrz infografika). To zresztą nie koniec. Zgodnie z ustępem 3 tego przepisu podczas oceny kwalifikacyjnej bierze się również pod uwagę przestrzeganie zasad określonych w „Kodeksie etycznym urzędnika państwowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.