Autopromocja

Strasburg: Polska utrudnia prace Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

22 stycznia 2013

Ten apel jest zdecydowany - Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało państwa członkowskie o bezzwłoczne wprowadzenie w życie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Polskę wskazano jako jeden z krajów utrudniających pracę tej instytucji.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, do którego mogą składać skargi obywatele, nie może sprawnie pracować, bo zasypywany jest lawiną powtarzających się skarg - stwierdzili posłowie w przyjętej rezolucji. Ich zdaniem, odpowiedzialność za taką sytuację ponosi przede wszystkim dziewięć państw, wśród nich Polska.

Nie wprowadziły one zalecanych przez Trybunał zmian w przepisach, co skutkuje wielką liczbą stale powtarzających się skarg. Sędziowie muszą je za każdym razem rozpatrywać osobno. 

W polskim prawie problemem takim jest między innymi nadmierna długość tymczasowego aresztowania. Rezolucja wzywa do powołania specjalnego organu krajowego, który będzie sprawdzał czy postanowienia Trybunału są realizowane.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: IAR

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.