Autopromocja

Przymusowa likwidacja widmowych spółek oczyści rynek

10 stycznia 2013

W dzisiejszym stanie prawnym nie ma sposobu, by zamknąć działalność spółki, która nie spłaca swoich zobowiązań i nie stać jej nawet na opłacenie postępowania upadłościowego. Zgodnie z planami ministra sprawiedliwości ta sytuacja powinna znaleźć swoje rozwiązanie.

Skrót artykułu

Zespół ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego zaproponował wprowadzenie przepisów umożliwiających przymusową likwidację spółki wydmuszki – takiej, która jest niewypłacalna, a sąd z powodu ubóstwa masy oddalił jej wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzył postępowanie upadłościowe.

W takim uproszczonym i przymusowym wariancie likwidacji spółek widm ulegnie skróceniu do jednego miesiąca termin do zgłoszenia wierzytelności, a do trzech miesięcy termin, po którym można dokonać podziału pozostałego majątku między wspólników. Z kolei nawet podjęcie przez wspólników uchwały o dalszym istnieniu spółki nie będzie zapobiegało jej rozwiązaniu.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.