Na zrzeczenie się przez właściciela zadłużonej nieruchomości musi wyrazić zgodę starosta. Skarb Państwa ureguluje wówczas należności dłużników.
ZMIANA PRAWA
Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy nowelizującej kodeks cywilny (k.c.) i ustawę Prawo o notariacie. Zaproponowane w nim zmiany mają dostosować przepisy obu ustaw do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 marca 2005 r., który orzekł o niezgodności z konstytucją art. 179 k.c. i uchylił go. Przepis ten regulował instytucję zrzeczenia się przez właściciela prawa własności nieruchomości. Nie przewidywał wymogu wyrażania zgody przez żaden organ na zrzeczenie się i stanowił, że gmina staje się właścicielem nieruchomości i ponosi odpowiedzialność za ciążące na niej obciążenia.
Zgoda starosty
W projekcie zaproponowano wprowadzenie do k.c. art. 1791. Nakazuje on właścicielowi uzyskanie zgody starosty na zrzeczenie się własności nieruchomości. Zrzeczenie się własności nieruchomości musiałoby zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Natomiast notariusz musiałby niezwłocznie przesłać wypis tego aktu staroście właściwemu ze względu na miejsce położenia nieruchomości, która na skutek zrzeczenia się stanie się własnością Skarbu Państwa. Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za jej obciążenia. Gdyby jednak w chwili zrzeczenia się nieruchomości Skarbowi Państwa przysługiwało w stosunku do niej prawo pierwokupu, to wówczas odpowiedzialność ta ograniczyłaby się do sumy należnej zrzekającemu się w razie wykonania prawa pierwokupu.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.