Gdy sędzia umrze, najbliższa rodzina dziedziczy wynagrodzenie

na pierwszym planie laptop, na ekranie którego widać kilka postaci, obok niego młotek sędziowski i ułożone w stos papiery
W razie śmierci sędziego wynagrodzenie i inne świadczenia przechodzą co do zasady w równych częściach na małżonka oraz inne osoby uprawnione.GazetaPrawna.pl / Gazeta Prawna/Zdjęcie poglądowe
dzisiaj, 19:00

W razie śmierci sędziego wynagrodzenie oraz inne świadczenia i roszczenia wynikające z jego zatrudnienia przechodzą co do zasady w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej po zmarłym, również wtedy, gdy zmarły sędzia pozostawał już w stanie spoczynku, o ile należności dotyczą okresu czynnej służby – orzekł Sąd Najwyższy.

Roszczenia rodziny

Sprawa dotyczyła roszczeń, jakie wnieśli przeciwko Sądowi Apelacyjnemu w Łodzi członkowie rodziny zmarłego sędziego tego sądu – chodziło o zapłatę brakującego wynagrodzenia (co było związane z tzw. zamrożeniem płac sędziów w okresie pandemii Covid-19 i ówczesnymi problemami budżetowymi) oraz wyrównania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki) za rok przed śmiercią sędziego. Sprawa miała charakter sporu o świadczenia pracownicze, które nie zostały wypłacone przed śmiercią sędziego, mimo że zostały wcześniej przez niego nabyte. Powództwo wniosła wdowa wraz z małoletnim synem, żądając zapłaty tych kwot w równych częściach na swoją rzecz oraz na rzecz syna.

Pozostało 99% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381536mega.png
381439mega.png
381499mega.png