Rząd chce powołać Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, która ma opracować dwa projekty: nowego kodeksu pracy i kodeksu zbiorowego prawa pracy. Połowę z 14 członków komisji wskażą partnerzy społeczni. Tak wynika z projektu rozporządzania Rady Ministrów w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
Powołanie wspomnianego gremium było już wcześniej zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem resortu opracowanie nowych aktów regulujących sferę zatrudnienia jest konieczne ze względu na dynamiczne zmiany, jakim podlega ona w ostatnich latach (chodzi m.in., o upowszechnienie nietypowych stosunków zatrudnienia, np. umów cywilnoprawnych). Zasadne wydaje się też ujednolicenie dotychczasowych przepisów (w odrębnych ustawach unormowane są obecnie np. praca tymczasowa oraz zwolnienia grupowe). Jednocześnie upłynęło już 9 lat od zakończenia prac poprzedniej komisji kodyfikacyjnej, która przygotowała projekty nowego k.p. (indywidualnego i zbiorowego prawa pracy). Te propozycje nie weszły w życie.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.