Autopromocja

Jak rozliczać wydatki poniesione na podwyższenie kapitału zakładowego spółki

Mirosław Michna, doradca podatkowy partner w Firmie Doradczej KPMG
Mirosław Michna, doradca podatkowy partner w Firmie Doradczej KPMGDGP
4 marca 2011

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na podwyższenie kapitału zakładowego jest problematyczne. Czy styczniowa uchwała NSA rozwiąże spory z organami podatkowymi?

Uchwała wydana przez siedmioosobowy skład NSA z 24 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FPS 6/10) w kwestii ustalenia, czy kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez spółkę akcyjną na podwyższenie kapitału zakładowego, a związane z emisją nowych akcji miała rozstrzygnąć ostatecznie pojawiające się w tym zakresie kontrowersje.

Zdaniem NSA wydatki, bez których nie jest możliwe podwyższenie kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów. Wydatek ten nie jest związany z trwałym przysporzeniem majątkowym, a jednocześnie dotyczy zdarzenia bilansowego, a nie wynikowego w rozumieniu pojęć rachunkowych. Tym samym brak jest spełnionego kryterium związku pomiędzy poniesionym wydatkiem a przychodem podatkowym wymaganego w art. 7 ust. 1 i 2 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.