Użytkowanie wieczyste: Za uzyskanie własności trzeba zapłacić

Pieniądze
Za dokonanie jednorazowej opłaty ustawodawca przewidział bonifikaty. Jeśli beneficjent przekształcenia gruntów należących do Skarbu Państwa zapłaci całość z góry (czyli w tym roku), zaoszczędzi 60 proc. Co roku ulga ta się zmniejsza o 10 pkt proc., aż do 10 proc. w szóstym roku po przekształceniu. ShutterStock
11 stycznia 2019

Wraz z końcem użytkowania wieczystego znika opłata roczna, którą należało uiszczać do 31 marca. Przekształcenie we własność nie odbędzie się jednak za darmo

4075032-bonifikaty-w-miastach.jpg
Bonifikaty w miastach

Ustawa wprowadza nową opłatę, która ma zrekompensować straty dotychczasowych właścicieli, czyli Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. Będzie się ją uiszczać corocznie na rzecz dotychczasowego właściciela gruntu do 31 marca. Wyjątkiem będzie rok 2019 r., za który będzie można ją wnieść do 29 lutego 2020 r. Będzie można rozłożyć ją na raty lub ustalić inny termin jej opłacania. Trzeba tylko złożyć wniosek.

Pozostało 99% treści
Wybierz pakiet i czytaj bez ograniczeń.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.

Autopromocja
381453mega.png
381439mega.png
381484mega.png