Autopromocja

Fabryki nie nadążają. Ceny idą w górę

pieniądze, banknoty, kasa, finanse
<p>Podwyżki cen przez producentów to problem nie tylko polski.</p>ShutterStock
21 lipca 2021

Dynamika przemysłu w czerwcu nie była już tak spektakularna, jak w poprzednich dwóch miesiącach, ale też minął już okres, w którym dobre tegoroczne dane były porównywane z ubiegłorocznymi miesiącami zatrzymania dużej części gospodarki tuż po wybuchu pandemii. Produkcja sprzedana przemysłu była w czerwcu o 18,4 proc. wyższa niż rok wcześniej – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

„Najwyższe tempo wzrostu produkcji odnotowano w kategoriach o znaczącym udziale sprzedaży eksportowej w przychodach” – zaznaczyli w komentarzu ekonomiści Credit Agricole Bank Polska. „Rosnącej produkcji w branżach eksportowych sprzyja obserwowane obecnie silne ożywienie w światowym handlu. Czynnikiem wspierającym produkcję w branżach eksportowych jest również przesuwanie się Polski w górę w ramach międzynarodowych łańcuchów dostaw” – dodali. Zaznaczyli, że dane były nieco słabsze od prognoz i „stanowią lekkie ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększy się w II kw. o 12,0 proc. w ujęciu rocznym wobec spadku o 0,9 proc. w I kw.”.

„We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w czerwcu br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zwiększyła się o 24,7 proc., dóbr zaopatrzeniowych – o 23,9 proc., dóbr inwestycyjnych – o 18,8 proc., dóbr związanych z energią – o 13,7 proc., a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 6,8 proc.” – podał GUS.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.