Premierzy Włoch i Polski, Giorgia Meloni i Mateusz Morawiecki mają wspólny cel - zatrzymać nielegalną migrację - podkreślają włoskie media po wizycie szefowej rządu w Warszawie w środę. W relacjach zaznacza się, że włoska premier zapewniała, że ich stanowiska są jednakowa i nie ma między nimi podziałów.

"Ci, którzy myślą, że możemy być podzieleni łudzą się; pracujemy na rzecz tych samych celów" - te słowa Meloni odnotowuje agencja Ansa.

Wskazuje też na następujące słowa premier: "Doskonale rozumiem, jak powiedziałam i powtarzam, stanowisko Polski w sprawie paktu migracyjno-azylowego, rozumiem trudności z zaakceptowaniem mechanizmu relokacji, tym bardziej w przypadku krajów, które bardziej niż inne biorą na siebie ciężar przyjmowania uchodźców ukraińskich i to często bez odpowiedniego uznania przez Unię ich wyrzeczeń". Ansa informuje, że rozmawiano również o tym, że kluczowe dla przyszłości UE będą wybory w Hiszpanii i w Polsce. A to oznacza, dodaje, że "wyborcza corrida się zaczęła".

"Nie mogłabym narzekać na kogoś, kto broni narodowych interesów" - to następna wypowiedź premier Meloni z konferencji prasowej z Warszawy, powtarzana przez włoskie media.

Dziennik "Corriere della Sera" następująco podsumowuje słowa szefowej rządu: "Myślimy jak Polska; trzeba zatrzymać napływ nielegalnych imigrantów".

Premier Morawiecki, dodaje największa włoska gazeta, powtórzył, że najważniejsze jest zamknięcie zewnętrznych granic Unii Europejskiej i zapowiedział rozpisanie referendum w sprawie europejskiej propozycji relokacji.

Turyńska "La Stampa" zwracając uwagę na wspólny cel Warszawy i Rzymu, jakim jest zatrzymanie nielegalnej migracji, przypomina jednak, że na niedawnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli szefowie obu rządów nie nadawali dokładnie "na tej samej fali".

Według "Il Giornale" środowe spotkanie w polskiej stolicy oznacza, że powstaje "oś w sprawie migrantów". Polska zaś, stwierdza, "mówi +tak+ dla Unii Europejskiej, w której można żyć i pracować razem".

"Mateusz Morawiecki przyjął Giorgię Meloni w Warszawie powtarzając bardziej niż nieprzejednane stanowisko w drażliwej kwestii imigracji" - dodaje prorządowa gazeta. Zauważa również: "włoska premier poparła swojego polskiego odpowiednika wyjaśniając, że Włochy i Polska mają ten sam cel: zatrzymać nielegalny napływ (migrantów) i bronić narodowych interesów".

W dzienniku telewizji RAI zaznaczono w relacji znad Wisły: Giorgia Meloni położyła nacisk na zgodę z polskim premierem. Odnotowano też, że w czasie seminarium grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Meloni cytowała św. Jana Pawła II i deklarowała chęć "przywrócenia duszy i tożsamości" kontynentowi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ adj/