Premier Włoch Giorgia Meloni, której partia zasiada w PE w jednej frakcji z PiS, po raz drugi spotkała się z Manfredem Weberem, liderem EPL, do której należy PO. Politycy PO i PiS wykluczają sojusz obu frakcji.

Europejska Partia Ludowa to mimo znacznego spadku poparcia na przestrzeni ostatnich trzech kadencji wciąż najliczniejsza i najbardziej wpływowa grupa polityczna w Parlamencie Europejskim. Jej lider, Manfred Weber, nie ukrywa, że ambicje grupy są znacznie większe niż obecne 176 mandatów, ale poza własnymi szeregami EPL rozgląda się za potencjalnymi sojusznikami i partnerami w przyszłorocznych wyborach europejskich. Zwyczajowym partnerem do rozmów dla europejskich chadeków była frakcja socjalistów. Dziś jest jednak targana wewnętrznym kryzysem na fali afery łapówkowej, w którą było zaangażowanych co najmniej trzech posłów tej frakcji. W związku z tym EPL zaczyna poszukiwania także wśród grup, które dotychczas nie uchodziły za przyjazne jej, w tym frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) kierowanych przez wieloletniego europosła PiS Ryszarda Legutkę.
O drugim już spotkaniu Meloni z Weberem informował na łamach włoskich mediów eurodeputowany ugrupowania szefowej włoskiego rządu - Braci Włochów - Nicola Procaccini. Rozmowy miały według niego dotyczyć właśnie potencjalnego sojuszu przed wyborami do PE zaplanowanymi na 2024 r. Problemem może być jednak afiliacja frakcyjna polskich eurodeputowanych z Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy europosłowie PO zasiadają w EPL, natomiast członkowie PiS stanowią największą siłę EKR, który na fali popularności Braci Włochów oraz m.in. pnącej się w sondażach hiszpańskiej partii Vox i wspierających rząd Szwedzkich Demokratów miał stanowić realną przeciwwagę dla europejskiego mainstreamu reprezentowanego przez chadecję i socjalistów. Kierownictwo EKR liczyło m.in. na dołączenie europosłów węgierskiego Fideszu, którzy po odejściu z EPL pozostali niezrzeszeni. Zakusy do przejęcia sterów w ramach Europejskich Konserwatystów i Reformatorów miał szef węgierskiego rządu Viktor Orbán, którego notowania wśród polityków polskiej partii rządzącej znacząco osłabły w wyniku postawy Budapesztu wobec wojny w Ukrainie. Euro posłowie PiS w nieoficjalnych rozmowach nie ukrywają zaskoczenia rozmowami Meloni z Weberem, a niektórzy nie wiedzieli nawet, że miały one miejsce. - Nie prowadzimy żadnych rozmów z Europejską Partią Ludową jako EKR i nie mamy takiego zamiaru - deklaruje jeden z polityków partii.
Równie sceptycznie do potencjalnego sojuszu tych dwóch grup odnoszą się europosłowie PO. Andrzej Halicki w rozmowie z DGP stwierdził, że doniesienia o rozmowach na linii EPL-EKR są mocno przesadzone, i ocenił, że jest to element wewnętrznej rozgrywki w ramach Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
- Nie ma takiej możliwości, żeby doszło do jakiegokolwiek bardziej sformalizowanego układu współpracy EPL z EKR. To jest niemożliwe, nie wejdziemy w sojusz z tymi, którzy - zwłaszcza dzisiaj - atakują jedność Europy, wspólnotę i nasze bezpieczeństwo - stwierdził Halicki.
Politycy PO podkreślają, że do rozmów Webera z Meloni doszło przy okazji pogrzebu papieża Benedykta XVI i nie miały one charakteru dwustronnego spotkania politycznego. Przedstawiciele największej frakcji w PE twierdzą, że rozmowy dotyczyły głównie koordynacji stanowisk przed unijnym lutowym szczytem poświęconym migracji. Nie bez znaczenia jednak pozostają boczni aktorzy tej politycznej układanki. Kluczową rolę odgrywają w tych relacjach koalicjanci Braci Włochów - partia Silvio Berlusconiego Forza Italia wchodząca w skład EPL, której członkiem jest obecny wicepremier, dawniej szef PE Antonio Tajani. Zdaniem jednego z eurodeputowanych PO Weber jest dziś bardziej zainteresowany wywieraniem pośrednio wpływu na Meloni przez dobre stosunki z Forza Italia, aniżeli realnym sojuszem w nadchodzących eurowyborach. - Jeśli Forza Italia zacznie przybierać twarz Braci Włochów, to z pewnością zostanie postawiona granica dalszej współpracy w ramach EPL - stwierdził jeden z polityków EPL.
Rozmowy w Rzymie w ubiegłym tygodniu były już drugim spotkaniem na linii Weber-Meloni. ©℗
Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim IX kadencji / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe