statystyki

40 najpopularniejszych imion dla dzieci

25.02.2009, 08:24; Aktualizacja: 09.12.2010, 11:25
  • Wyślij
  • Drukuj

Imię towarzyszy nam do końca życia i w pewien sposób określa naszą tożsamość. Dlatego bardzo ważne jest, by dziecko, które będzie je nosić, dobrze się z nim czuło. Czy rodzice powinni kierować się modą, wybierając imię dla swojej pociechy?

reklama


reklama


Zobacz najpopularniejsze imiona w 2009 roku: 100 najpopularniejszych imion dla dzieci w 2009 roku.

Wśród wielu rodziców panuje przeświadczenie, że ich dziecko powinno wyróżniać się rzadkim, oryginalnym lub obco brzmiącym imieniem. Z drugiej jednak strony wracają do łask imiona bardzo niegdyś popularne, później nieco zapomniane, traktowane jako staroświeckie lub zbyt pospolite.

W ciągu minionych paru lat: wśród dziewczynek dominowały Karoliny, Natalie i Aleksandry, a wśród imion męskich Mateusz, Jakub i Michał. Za nimi Kamil, Patryk oraz Klaudia, których skutecznie doganiają Paulina, Dawid i Katarzyna.

Modę na konkretne imiona kształtuje także telewizja – właśnie stąd między innymi mamy Diany, Sandry i Oskarów. Rodzice decydujący się na takie imiona argumentują swój wybór tym, że takie imię zapewni ich dziecku lepszy start w życiu. Ale czy na pewno?

Oto lista imion, które cieszyły się w zeszłym roku największą popularnością wśród młodych rodziców*:

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek:

1) Julia - 15.624
2) Wiktoria - 10.148
3) Zuzanna - 9.817
4) Maja - 8.778
5) Oliwia - 8.750
6) Natalia - 7.803
7) Amelia - 6.736
8) Aleksandra - 6.598
9) Nikola - 5.134
10) Martyna - 4.877
11) Weronika - 4.626
12) Anna - 4.240
13) Zofia - 4.026
14) Emilia - 3.772
15) Karolina - 3.691
16) Patrycja - 3.209
17) Gabriela - 3.144
18) Maria - 3.137
19) Alicja - 3.090
20) Hanna - 3.029

Najpopularniejsze imiona dla chłopców:

1) Jakub - 14.419
2) Kacper - 10.619
3) Mateusz - 8.320
4) Szymon - 7.750
5) Bartosz - 6.960
6) Michał - 6.690
7) Filip - 6.569
8) Dawid - 5.131
9) Wiktor - 5.049
10) Piotr - 5.019
11) Maciej - 4.304
12) Patryk - 4.131
13) Igor - 3.936
14) Mikołaj - 3.893
15) Jan - 3.739
16) Paweł - 3.625
17) Adam - 3.607
18) Dominik - 3.526
19) Kamil - 3.513
20) Oskar - 3.171

KaWa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik.pl

reklama

  • Oleńka(2011-04-15 08:31) Odpowiedz 10

    Imion tyle do wyboru, tylko trzeba się zastanowić..! My braliśmy przy pierwszym pod uwagę jak imię brzmi dla dorosłego chłopca i jak zdrobniale można mówić..! Marcel, Marcelek, Marcelinek, Marcyś. Maja śliczne i to się na pewno nie zmieni :) dla chłopca byłoby trudniej. Mąż Filip (ostatecznie) mi Nataniel, Nati, Natuś :) ale czas pokarze..! Choć rodzinka nie jest za moim imieniem hehe...

  • Walter(2011-04-04 13:44) Odpowiedz 00

    A moze dla dziewczynki "Emalia"?-tez wyjatkowe jak dla chlopca "Dyferencjal"

  • ...(2011-04-12 21:31) Odpowiedz 00

    Ludzi tak dużo a imion tak mało...

  • Karolcia ;*(2011-03-26 12:46) Odpowiedz 00

    ewo nie bądź taka przemądrzała

  • Gosia(2011-02-23 16:25) Odpowiedz 00

    Nikola I Amelia to bardzo ładne imiona.a Skrzywdzili to Ciebie(mama) i nie krytykuj imion.Kazdy daje jak mu sie podoba.

  • sylwia(2011-02-09 14:03) Odpowiedz 00

    Moja 15 letnia córcia ma na imie Daria.Imie znane lecz bez zbytniej popularnosci.W przedszkolu,klasie szkoły podstawowej czy teraz gimnazjalnej nigdy sie nie powtarzało:)Daria,Darunia,Darusia,Darcia,Darolinka-słodkie zdrobnienia a dla osoby dorosłej prosto i bezproblemowo.Dla mnie najpielniejsze imie ,dla córki na szczęście tez :)

  • Agatka(2011-04-13 17:39) Odpowiedz 00

    ładne imie to Nadia dla córeczki

  • Oleńka(2011-04-15 08:27) Odpowiedz 00

    Syn mój ma na imię Marcel ma 2 lata..! Teraz spodziewamy się drugiego maluszka mając w nadziei że będzie córcia Maja... Jak okazałby się drugi "jajcarz" synuś to myślę że Filip lub Nataniel :)

  • karlitos(2011-05-26 13:12) Odpowiedz 00

    A ja mam kolegę, który ma na imie rzeczny pies imieszka w rezerwacie machu-pichcu!

  • Iza(2011-05-26 13:14) Odpowiedz 00

    A ja mam koleżankę o imieniu Elaborat

  • mama(2011-04-29 15:20) Odpowiedz 00

    Żaneta przyczepia się do Nicoli. Czym różnią się te imiona? Ma pasować do danej osoby. Uważasz Żaneta , że Twoje wszystkim się podoba?

  • mama(2011-04-29 15:16) Odpowiedz 00

    Moje dzieci mają imiona Artur , Dominika i Marika i są zadowoleni ze swoich imion . Nazwisko też mają ładne i i ich imiona z nazwiskiem ładnie współgrają.
    Uważam ,że każdy niech nazywa dziecko jak mu się podoba.Jednemu podoba się to , innemu tamto. Zawsze można imię zmienić w życiu dorosłym . Nie macie innych problemów tylko czepiać się imion, albo innych przyziemnych spraw. Żenada.

  • Żaneta(2011-04-15 20:09) Odpowiedz 00

    yyyy imię Nikola ??
    jak można tak dziecko nazwać???
    ja nie pojmuje głupoty innych!!!

  • NIKI(2011-04-30 14:26) Odpowiedz 00

    Nikt nie powinien pisać własnego zdania. Lepiej go sobie zatrzymać niż urazić tym osoby mające tak na imię.

  • ''''POLO'''(2011-03-10 20:20) Odpowiedz 00

    Kacper To najpiękniejsze IMIE na swiecie!!!

    Zgadzacie sie ze mna.

  • Mama córeczek i bliźniaków;*(2011-02-03 20:29) Odpowiedz 00

    Ja dałam córkom Zofia i Gabriela, a synom Stanisław i Franciszek.Słyszałam że imiona Nicola czy Denis to imiona które nadawane są dzieciom nizin społecznych. Tacy ludzie nadają dziecku takie imiona ponieważ znają je z telewizji itp. i uważają je za ekskluzywne a tak na prawdę brzmią żałośnie ponieważ nie są to imiona z biblii czy typowo polskie ale obco krajowe. I nie chce tu nikogo obrażać

  • Donia(2011-01-13 17:51) Odpowiedz 00

    Moja znajoma ma na imię Alicja ,w latach 60tych , był dla niej problem bo na 1000 osób w szkole była jedna , chciała być Danką, Hanką, czy Grażyną, teraz jest zadowolona , bo to imię ponad czasowe zawsze jest modne, tak samo jak dla chłopców Piotr, czy Michał .

  • wiola(2011-01-13 14:09) Odpowiedz 00

    w Polsce weszło cos takiego ze nie mozna zapisac dziecka NiCola tylko NiKola czy Victoria tylko Wiktoria.MOja córeczka nazywa sie NIkola i jestem zadowlona ze ja tak nazwałam ma 7,5 miesiaca ale myslse ze nie bedzie miałą zalu ze ja tak nawałam jak dorosnie:) a synka jak bede miała to nazwie Oliwier:)

  • Justyna(2011-01-16 20:08) Odpowiedz 00

    rodzice maja piekne imiona a daja dziecie Beniamin lub Urban

  • aabbbcccc(2011-01-10 19:20) Odpowiedz 00

    a słyszeliście o tym: Brajan Bawół, albo Inez Rosół?:) hehe mysle,ze jak nazwisko jest nieco smieszne to imie powinno byc proste:P mnie się podoba Lila i Sara dla dziewczynki a dla chlopca Maciek,Patryk:)