Około 600 pań o imieniu Krystyna, które w niedzielę w Katowicach będą wspólnie świętować swoje imieniny, zwiedzało w sobotę Górny Śląsk. Największą atrakcją był zjazd do zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu.

"Większość uczestniczek zjazdu wybrała właśnie ten wariant wycieczki; były zachwycone kopalnią i deklarowały, że wrócą tu ze swoimi rodzinami. Promocja miejsc, gdzie spotykają się Krystyny, to także jeden z celów tych spotkań" - powiedziała PAP jedna z organizatorek zjazdu, Krystyna Papiernik.

W niedzielę, podczas głównych uroczystości, organizatorzy spodziewają się około tysiąca pań.

Tegoroczne spotkanie jest pierwszym bez inicjatorki ogólnopolskich imienin Krystyny - Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Była wicemarszałkiem Senatu, dziennikarką, pomysłodawczynią wielu akcji promujących zdrowie i piękną polszczyznę. W niedzielę uczestniczki spotkania będą modlić się za nią w katowickiej katedrze; odwiedzą też jej grób.

Wśród witających Krystyny w Katowicach, już w piątek, była córka Krystyny Bochenek, Magdalena, która życzyła wszystkim dobrej zabawy. Do Katowic przyjechało już kilka znanych Krystyn, m.in. Giżowska (piosenkarka), Kołodziejczyk (aktorka) i Nepomucka (pisarka, a zarazem najstarsza, bo 91-letnia uczestniczka spotkania). Przyjechały też Krystyny m.in. z Czech, Węgier, Niemiec, Belgii i Francji.

"Krystyny tworzą prawdziwy, spontaniczny ruch społeczny kobiet" - oceniła Krystyna Papiernik. Uczestniczki zorganizowanego już po raz czternasty spotkania podkreślają, że doroczne zjazdy tak silnie wpisały się w ich życie, że nie wyobrażają sobie, aby można ich zaprzestać. Panie deklarują, że spotkania będą się odbywać, mimo tragicznej śmierci ich pomysłodawczyni.

Na zjazdy pań o tym popularnym imieniu przyjeżdżają Krystyny z różnych środowisk - od pielęgniarek, nauczycielek, emerytek czy rolniczek po znane postaci ze świata kultury, biznesu i polityki. Zgodnie z żelazną zasadą tych spotkań, wszystkie są ze sobą na "ty".

Tegoroczne imieniny odbywają się pod hasłem "Katowice - Europejską Stolicą Krystyn", nawiązującym do starań tego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. W niedzielę panie wystąpią w czarnych strojach i białych kapeluszach, ozdobionych broszką - logo katowickich starań o ten prestiżowy tytuł.

Główne obchody zaplanowano na niedzielę. Delegacja uczestniczek zjazdu odwiedzi grób Krystyny Bochenek, a potem panie wezmą udział we mszy w katedrze. Kolejny punkt programu to spotkanie przy kawie z wojewodą śląskim i udział w promocji książki pt. "Kobiety niezapomniane" - jedną z jej bohaterek jest Krystyna Bochenek.

Kulminacyjnym momentem spotkania 13 marca jest zawsze godz. 13.13 - wtedy zabrzmi po raz pierwszy hejnał zjazdu. W ogłoszonym w tym roku przez Krystyny konkursie na dźwiękowy sygnał ich spotkań zwyciężyła kompozycja Janusza Bieleckiego.

Po przemówieniach oraz występach zespołów regionalnych i orkiestr górniczych na placu Sejmu Śląskiego panie przejdą do pobliskiego Centrum Kultury Katowice, które od ubiegłego roku nosi imię Krystyny Bochenek. Tam wystąpi dla nich Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Po raz pierwszy Krystyny spotkały się w 1998 r. w Katowicach. Potem były imprezy w Sopocie, Kielcach, Ciechocinku, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Zakopanem, Toruniu, jednocześnie w Cieszynie i Trzyńcu na czeskim Zaolziu oraz w Szczecinie.