O "stworzenie warunków" do bezpośredniego dialogu między Ukrainą i Rosją zaapelował przywódca Chin Xi Jinping podczas spotkania w Pekinie z premierem Węgier Viktorem Orbanem - podały państwowe media. Chiński przywódca zapewnił, że jego kraj na swój sposób aktywnie zachęca do pokoju i promuje rozmowy sprzyjające pokojowemu rozwiązaniu kryzysu.

Węgierski premier, który składa niespodziewaną wizytę w Chinach, w piątek pojawił się w Moskwie, gdzie rozmawiał z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem o wojnie na Ukrainie. Wcześniej, krótko po objęciu przez Węgry przewodnictwa w Radzie UE, Orban udał się z "misją pokojową" do Kijowa. Przedstawiciele instytucji unijnych podkreślili, że Orban nie ma mandatu do nawiązywania kontaktów z Rosją w imieniu UE.

Spotkanie Orbana w Pekinie

Podczas spotkania z Orbanem w Pekinie Xi podkreślił, że w interesie wszystkich stron leży "poszukiwanie politycznego rozwiązania" poprzez szybkie zawieszenie broni - napisało chińskie MSZ w oświadczeniu cytowanym przez agencję Xinhua.

"Społeczność międzynarodowa powinna stworzyć warunki do wznowienia bezpośredniego dialogu i negocjacji między obiema stronami oraz zapewnić pomoc. Zawieszenie broni w tym konflikcie może nastąpić możliwie szybko tylko wtedy, gdy wszystkie główne mocarstwa wykażą się pozytywną, a nie negatywną energią" - dodano.

Chiński plan pokojowy dla Ukrainy

"Chiny na swój sposób aktywnie zachęcają do pokoju i promują rozmowy, a także zachęcają i wspierają wszelkie wysiłki sprzyjające pokojowemu rozwiązaniu kryzysu" - zapewnił chiński przywódca.

W lutym 2023 roku Chiny przedstawiły 12-punktowy plan pokojowy dotyczący wojny na Ukrainie. Pekin nie wysłał swoich przedstawicieli na zorganizowany w połowie czerwca szczyt w Szwajcarii poświęcony pokojowi na Ukrainie, w zamian proponując wspólnie z Brazylią zorganizowanie własnej konferencji pokojowej.

"Chiny i Węgry podzielają podstawowe idee i kierunki działań. Chiny są gotowe kontynuować komunikację ze stroną węgierską i wszystkimi zainteresowanymi stronami" - podkreślono.

Orban pochwalił Chiny

Orban pochwalił "konstruktywne i ważne inicjatywy" Chin na rzecz osiągnięcia pokoju i opisał Pekin jako siłę stabilizującą wśród globalnych zawirowań - przekazał rządowy nadawca CCTV.

Oprócz Rosji i Ukrainy koniec wojny "zależy od decyzji trzech światowych mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Chin" - napisał Orban w poście na Facebooku, do którego dołączono zdjęcie, na którym ściska dłoń Xi.

Drugie spotkanie Orbana z przywódcą Chin

To drugie spotkanie premiera Węgierz przywódcą Chin w ciągu dwóch miesięcy. Poprzednio Orban gościł Xi w swoim kraju podczas jego podróży po Europie, w trakcie której odwiedził Francję i Serbię.

Autor: Krzysztof Pawliszak