Oferta zawieszenia broni złożona przez Władimira Putina to ultimatum, któremu nie można ufać, powiedział w piątek w rozmowie ze stacją SkyTG24 prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przebywa we Włoszech na szczycie G7.

Putin Stawia Warunki Zakończenia Wojny na Ukrainie

Kilka godzin wcześniej Putin powiedział w przemówieniu, że Rosja zakończy wojnę na Ukrainie, jeśli Kijów zgodzi się zrezygnować z aspiracji do członkostwa w NATO i oddać Moskwie całość czterech prowincji, do których prawa rości sobie Moskwa, przypomniała agencja Reuters.

Zełenski: Putin Nie Zatrzyma się Nawet po Spełnieniu Żądań

Zełenski powiedział, że jego zdaniem Putin nie zaprzestanie ofensywy wojskowej, nawet gdyby jego żądania dotyczące zawieszenia broni zostały spełnione. Przesłania postawionego przez rosyjskiego lidera ultimatum "nie różni się od wcześniejszych" – podkreślił ukraiński prezydent. Putin nie przestanie – zaznaczył, porównując ekspansjonizm rosyjskiego dyktatora z zapędami Adolfa Hitlera przed wybuchem II wojny światowej. "To robił Hitler. (...) Dlatego nie powinniśmy ufać tym przekazom" – dodał Zełenski. (PAP)

os/ adj/