Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela wezwie w niedzielę ambasadorów sześciu państw, które poparły uznanie niepodległości Palestyny podczas głosowania na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył rzecznik izraelskiego MSZ Oren Marmorstein.

Weto USA wobec wniosku Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącego Palestyny

Japonia, Francja, Korea Południowa, Malta, Słowenia i Ekwador poparły w czwartek wniosek Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Palestyny, jednak Stany Zjednoczone - jeden z pięciu stałych członków Rady - dokument zawetowały.

Izrael formalnie protestuje przeciwko poparciu niepodległej Palestyny

Rzecznik izraelskiego resortu dyplomacji zapowiedział, że ambasadorowie spotkają się w niedzielę z "silnym protestem". "Polityczny gest wobec Palestyńczyków i wezwanie do uznania państwa palestyńskiego - sześć miesięcy po masakrze (dokonanej w Izraelu przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas) 7 października (2023 roku) - jest nagrodą dla terroryzmu" - ocenił Marmorstein.

"Izrael nie zgodzi się na utworzenie państwa terrorystycznego, które zagrozi jego obywatelom" - dodał, zapewniając, że identyczny protest został skierowany do innych krajów popierających na forum ONZ utworzenie niepodległej Palestyny.

Podział głosów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie statusu Palestyny

Spośród pozostałych ośmiu państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa, Wielka Brytania i Szwajcaria wstrzymały się od głosu, natomiast Rosja, Chiny, Algieria, Sierra Leone, Mozambik i Gujana poparły wniosek o pełne członkostwo Palestyny w ONZ. Od 2012 roku Palestyna posiada status obserwatora przy tej organizacji.

Propozycje krajów mediacyjnych dotyczące utworzenia państwa palestyńskiego

Kraje zaangażowane w wysiłki mediacyjne podczas wojny Izraela z Hamasem, m.in. Katar, Egipt i Turcja, wnioskują o utworzenie niezależnej Palestyny. W ocenie władz tych państw miałoby to rozwiązać wieloletni konflikt izraelsko-palestyński.