Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział we wtorek, że w piątek zbierze się Rada NATO-Ukraina, która zajmie się kwestią zaopatrzenia tego kraju w większą liczbę systemów obrony przeciwlotniczej.

Ukraina prosi o zwołanie Rady NATO-Ukraina z powodu problemów z amunicją i finansami

O zwołanie Rady zwrócił się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w związku z niedoborem amunicji i blokadą pomocy finansowej w amerykańskim Kongresie.

Szczegóły spotkania Rady NATO-Ukraina i trwające rozmowy międzynarodowe

Do spotkania dojdzie tuż po dwudniowym szczycie UE w Brukseli, na którym przywódcy 27 krajów członkowskich będą rozmawiać na ten sam temat z Zełenskim (przewidziano połączenie zdalne z ukraińskim prezydentem).

W piątek kontynuowane będą też trzydniowe rozmowy na Capri ministrów spraw zagranicznych państw G7. Stoltenberg wraz z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytrem Kułebą mają dołączyć do obrad w czwartek. Niemcy zapowiedziały, że podczas rozmów we Włoszech, które sprawują w tym roku prezydencję w grupie najsilniejszych demokratycznych gospodarek świata, będzie mowa m.in. o obronie przeciwlotniczej Ukrainy.

Utworzenie Rady NATO-Ukraina jako platformy współpracy i konsultacji

Rada NATO-Ukraina powstała podczas szczytu Sojuszu w lipcu 2023 roku i służy jako forum konsultacji, podejmowania decyzji i działań pomiędzy NATO a Ukrainą.(PAP)

mce/ akl/