Na terytorium Ukrainy i Polski przeprowadzono we wtorek przeszukania w ramach śledztwa dotyczącego zakupu broni po zawyżonych cenach w okresie od kwietnia 2022 roku do lutego 2023 roku - poinformowało Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) na Telegramie.
Przeszukania w Ukrainie i Polsce dotyczące nadużyć w zakupie broni
"W dniu 9 kwietnia 2024 r. przeprowadzono przeszukania w Ukrainie i w Polsce w ramach sprawy możliwego zakupu broni po zawyżonych cenach w okresie od kwietnia 2022 r. do lutego 2023 r." - czytamy w komunikacie.
Zaznaczono, że było to możliwe dzięki współpracy NABU i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej z Ministerstwem Obrony Ukrainy oraz Wydziałem do walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji RP w ramach mechanizmu międzynarodowej pomocy prawnej.
"Dochodzenie ma na celu zbadanie łańcucha dostaw zagranicznej broni i weryfikację informacji o możliwym sztucznym zawyżaniu jej wartości poprzez udział firm pośredniczących zarejestrowanych poza Ukrainą. Zebrane dowody zostaną wykorzystane przez detektywów NABU do oceny prawnej działań urzędników. Postępowanie jest w toku" - napisano.
Z Kijowa Iryna Hirnyk (PAP)
ira/ ap/ mow/
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu