Kopalnia złota w obwodzie amurskim w azjatyckiej części Rosji, gdzie od ubiegłego tygodnia pod ziemią uwięzionych jest kilkunastu górników, prawdopodobnie została zalana wodą - poinformował w poniedziałek niezależny rosyjski portal Meduza za państwowymi agencjami i służbami ratunkowymi.

"Badanie wykonane przy pomocy odwiertu wykazało, że woda znajduje się w wyrobiskach kopalni na głębokości 153 metrów. Jest wysoce prawdopodobne, że inne wyrobiska są również zalane" - powiadomił przedstawiciel ratowników, którzy brali udział w misji poszukiwawczej.

19 marca rosyjski resort ds. sytuacji nadzwyczajnych oznajmił, że 13 górników zostało uwięzionych pod ziemią w kopalni w rejonie (powiecie) zejskim obwodu amurskiego. Regionalna prokuratura przekazała doniesienia o 15 górnikach. W chwili wypadku pracownicy kopalni mieli znajdować się na głębokości około 147 metrów.

Władze nie wyjaśniły przyczyny zdarzenia. W poprzednich latach wypadki w rosyjskich kopalniach najczęściej tłumaczono naruszeniami zasad bezpieczeństwa - przypomniała w ubiegłym tygodniu agencja Reutera. (PAP)

szm/ akl/

arch.