O kolejne pół roku - do 31 lipca 2024 r. - przedłużyła w poniedziałek Rada UE sankcje gospodarcze przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę. Środki ograniczające zostały wprowadzone po raz pierwszy w 2014 r. i zostały znacznie rozszerzone od lutego 2022 r. w odpowiedzi na wojnę na pełną skalę.

"Sankcje obejmują obecnie szerokie spektrum środków sektorowych, w tym ograniczenia w handlu, finansach, technologii i towarach podwójnego zastosowania, przemyśle, transporcie i towarach luksusowych; a także zakaz importu lub transferu ropy naftowej drogą morską i niektórych produktów ropopochodnych; odłączenie od międzynarodowego systemu SWIFT kilku rosyjskich banków oraz zawieszenie działalności nadawczej i licencji kilku wspieranych przez Kreml stacji dezinformacyjnych" - przypomniała Rada UE w opublikowanym komunikacie.

Jednocześnie w Brukseli trwają przygotowania do wprowadzeniem 13. pakietu sankcji wobec Rosji. Decydenci unijni chcieliby, żeby został on przyjęty jeszcze w lutym, w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę.

W grudniu 2023 roku UE przyjęła 12. pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wobec Rosji. Obejmuje on m.in. zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mms/