Pierwszy samolot z rannymi palestyńskimi dziećmi i ich krewnymi przybył do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – poinformowały w sobotę media. Rząd tego kraju planuje przyjęcie w swoich szpitalach około tysiąca kobiet i dzieci ze Strefy Gazy.

Pierwszym rejsem do Abu Zabi przybyło 15 osób, które wcześniej wydostały się ze Strefy Gazy do Egiptu przez przejście graniczne w Rafahu, w tym wymagające pilnej opieki medycznej dzieci i ich krewni – podała stacja BBC.

Według emirackiej agencji prasowej WAM na pokładzie były dzieci z ciężkimi obrażeniami, poparzeniami oraz chorujące na raka. Agencja Associated Press podkreśla natomiast, że w z samolotu usunięto niektóre fotele, by zrobić miejsce dla najciężej rannych dzieci, które musiały leżeć na noszach.

Władze ZEA ogłosiły plany przyjęcia w szpitalach w swoim kraju około 1000 wymagających opieki medycznej kobiet i dzieci ze Strefy Gazy. Emiracki oddział Czerwonego Półksiężyca buduje również szpital polowy po egipskiej stronie przejścia w Rafahu dla tych, których stan jest zbyt ciężki, by mogli podróżować.

Szpitale w Strefie Gazy mierzą się z ogromnymi trudnościami w związku z operacją izraelskiego wojska przeciwko bojownikom Hamasu. W strefie brakuje prądu, paliwa, żywności, wody i innych towarów pierwszej potrzeby, a w wyniku bombardowań i działań wojennych zabitych i rannych zostały tysiące osób, w tym wiele dzieci.