Wyniki exit poll po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Szwajcarii wskazują na zwycięstwo rządzącej prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która zdobyła 29 proc. poparcia i wyprzedziła Socjaldemokratyczną Partię Szwajcarii (SP) oraz Zielonych - powiadomiła agencja Associated Press.

SVP triumfowała również w poprzednich wyborach do dwuizbowego parlamentu - Rady Narodu (izby niższej) i Rady Kantonów, przeprowadzonych w 2019 roku.

Według exit poll konserwatyści zyskali obecnie 3,5 pkt. proc. w porównaniu z wynikami sprzed czterech lat. Socjaldemokraci otrzymali około 18 proc. głosów, co oznacza wzrost o 0,5 pkt. proc., natomiast Zielona Partia Szwajcarii straciła ponad 4 pkt. proc. poparcia i prawdopodobnie zanotuje rezultat nie przekraczający 10 proc. - zauważyła AP.

Jak podkreślano w przedwyborczych analizach obywatele Szwajcarii kładą szczególny nacisk na trzy główne zagadnienia: rosnące opłaty za obowiązkowy, wolnorynkowy system ubezpieczeń zdrowotnych, zmiany klimatyczne, które spowodowały topnienie lodowców w Szwajcarii oraz obawy dotyczące migrantów i imigracji.

Wstępne wyniki głosowania świadczą o tym, że kwestie finansowe, zdrowotne i obawy związane z napływem migrantów okazały się dla Szwajcarów ważniejsze, niż zagadnienia związane ze zmianami klimatu - podkreśliła AP.

Szwajcaria jest federacją demokratyczną i parlamentarną, gdzie na szeroką skalę wykorzystywana jest instytucja referendum (demokracja bezpośrednia). Szczególnie silną pozycję ustrojową mają parlament i władze kantonalne. Formalnie Szwajcaria to związek kantonów - jednostek administracyjnych posiadających charakter organizmów państwowych. (PAP)

szm/ mal/

arch.