Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że pomoc humanitarna Unii Europejskiej dla narodu palestyńskiego nie podlega dyskusji, ale UE musi dokonać przeglądu pomocy finansowej.

"Nasze wsparcie humanitarne dla narodu palestyńskiego nie podlega dyskusji" – stwierdziła von der Leyen w oświadczeniu.

"Jednak ważne jest, abyśmy dokładnie przejrzeli naszą pomoc finansową dla Palestyny. Fundusze UE nigdy nie trafiły i nigdy nie trafią do Hamasu ani żadnego podmiotu terrorystycznego" - podkreśliła przewodnicząca KE.

Komisarz ds. rozszerzenia, Węgier Oliver Varhelyi ogłosił w poniedziałek "natychmiastowe" zawieszenie pomocy rozwojowej dla Palestyńczyków w odpowiedzi na "brutalny terror przeciwko Izraelowi". Wkrótce potem komisarz ds. zarządzania kryzysowego Słoweniec Janez Lenarczicz zapewnił, że pomoc humanitarna, za którą odpowiada, będzie utrzymana "tak długo, jak to będzie potrzebne".

"Chociaż zdecydowanie potępiam atak terrorystyczny Hamasu, konieczna jest ochrona ludności cywilnej i poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego" - napisał w sieci społecznościowej X (d. Twitter).

7 października w godzinach porannych Izrael został niespodziewanie zaatakowany przez palestyński Hamas. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską.

Łączna liczba ofiar śmiertelnych po obu stronach konfliktu wynosi już ponad 2 tys., z czego około 1,2 tys. w Izraelu i około 950 w Strefie Gazy. Najwięcej osób zginęło w sobotę, gdy bojownicy Hamasu dokonali masakr na terenach położonych przy granicy ze Strefą Gazy - podczas festiwalu muzycznego w pobliżu miejscowości Reim oraz w kibucach Beeri i Kfar Aza.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ adj/