W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni skalę zniszczeń obiektów światowego dziedzictwa, spowodowanych przez rosyjski ostrzał – powiadomił w poniedziałek resort kultury Ukrainy. Ukraina chce usunięcia Rosji z UNESCO.

„W najbliższych dniach do Odessy przybędzie misja UNESCO, która oceni zniszczenia obiektów dziedzictwa kulturowego” – powiadomiło ukraińskie ministerstwo kultury na Facebooku.

Jak dodano, UNESCO oceniła, że celowe ataki na obiekty kultury „można zrównać ze zbrodnią wojenną”. „Tymczasem Rosja wciąż jest członkiem tej organizacji” – zaznaczono w komunikacie.

Resort kultury i polityki informacyjnej zaapelował o „aktywne działania na rzecz zachowania i odnowienia ukraińskiego dziedzictwa kulturowego". Wezwał także do usunięcia Rosji z UNESCO.

W wyniku przeprowadzonego przez Rosjan w nocy z soboty na niedzielę ataku rakietowego na Odessę, w którym jedna osoba zginęła, a 21 zostało rannych, zniszczony został zabytkowy Sobór Przemienienia Pańskiego, a także wiele budynków w historycznej części miasta. Władze regionu powiadomiły o uszkodzeniu 25 zabytków architektury. (PAP)

rsp/ tebe/