Minister obrony Izraela Joaw Galant rozmawiał w środę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem na temat wojny na Ukrainie. Galant poinformował Reznikova o postępach w pracach nad systemem ostrzegania rakietowego, który Izrael opracowuje dla Ukrainy.

W trakcie telefonicznej rozmowy Galant został poinformowany o rozwoju sytuacji na Ukrainie i wyraził zaniepokojenie sytuacją humanitarną w tym kraju - przekazało biuro izraelskiego ministra.

Politycy omówili również wspólne zagrożenie ze strony Iranu i jego wpływ na wojnę na Ukrainie, a także jej szerszy globalny wpływ - czytamy w oświadczeniu resortu.

Iran dostarcza Rosji drony Shahed. Kreml stosuje drony w inwazji na Ukrainie, gdyż są stosunkowo nieduże i latają nisko, przez co są trudne do wykrycia dla ukraińskich systemów obrony powietrznej.

Cywilny system ostrzegania, który Izrael buduje dla Ukrainy, ma być rozmieszczony w tym kraju we wrześniu. System ten wykorzystuje połączenie radaru i urządzeń elektrooptycznych do wykrywania rakiet, pocisków i dronów, klasyfikowania ich wielkości i zagrożenia, jakie stanowią, oraz wskazywania na mapie obszarów, które są zagrożone. Mieszkańcy tych obszarów otrzymują ostrzeżenia za pośrednictwem syren, powiadomień w telefonach oraz wiadomości w telewizji i radiu.

W ostatnich latach dokładność systemu została zwiększona, dzięki czemu może on zlokalizować swoje ostrzeżenia na określone obszary dużych miast.

Times of Israel zauważa, że chociaż Izrael nie dostarczył Ukrainie systemów broni defensywnej, o które zabiegała, to jednak aktywnie zapewniał pomoc medyczną i rehabilitacyjną.

Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)

mma/ mms/

arch.