Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi zwycięstwa w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich i wyraził nadzieję na wzmocnienie współpracy obu państw na rzecz bezpieczeństwa w Europie. Prezydent Andrzej Duda przypomniał o stuleciu podpisania Traktatu o Przyjaźni między Polską a Turcją.

Ukraina: Prezydent Zełenski

„Gratuluję prezydentowi Turcji @RTErdogan zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Liczymy na dalsze wzmacnianie partnerstwa strategicznego dla dobra naszych krajów oraz nasilenie współpracy na rzecz bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie” – napisał Zełenski na Twitterze.

Polska: Prezydent Duda

Również prezydent Duda złożył gratulacje prezydentowi Erdoganowi na Twitterze.

"Jesteśmy gotowi współpracować razem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego, rozwoju NATO i pokoju w Europie" - napisał.

Prezydent Duda przypomniał, że w tym roku obchodzimy stulecie powstania Republiki Turcji oraz stulecie podpisania Traktatu o Przyjaźni między Polską a Turcją.

Szwecja: Premier Kristersson

Premier Szwecji Ulf Kristersson pogratulował w niedzielę wieczorem reelekcji prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Turecki przywódca od roku blokuje wniosek Szwecji o przyjęcie do NATO.

"Nasze wspólne bezpieczeństwo jest priorytetem na przyszłość" - napisał Kristersson na oficjalnym koncie na Twitterze.

Jak zauważają szwedzkie media, premier Szwecji był jednym z pierwszych zachodnich przywódców, którzy złożyli gratulacje Erdoganowi.

Rząd Szwecji ma nadzieję, że po zwycięstwie i zakończeniu kampanii Erdogan przyczyni się do ratyfikacji wniosku Szwecji przez parlament Turcji. Celem jest wejście Szwecji do NATO jeszcze przed szczytem w Wilnie zaplanowanym na 11-12 lipca.

W Szwecji 1 czerwca ma wejść w życie oczekiwane przez Turcję zaostrzenie przepisów antyterrorystycznych.

USA: Prezydent Biden

Prezydent USA Joe Biden pogratulował w niedzielę wpisem na Twitterze prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi zwycięstwa w wyborach podkreślając jednocześnie, że spodziewa się "dalszej współpracy, jako sojusznicy w NATO, w sprawach bilateralnych i wyzwaniach globalnych".

Zdaniem Reutersa położenie nacisku przez Bidena na sprawie NATO odzwierciedla priorytetowe traktowanie przez Waszyngton przyjęcia do Sojuszu Szwecji przed szczytem przywódców państw NATO w Wilnie w połowie lipca.

Wniosek Szwecji o przyjęcie do Sojuszu jest blokowany przez Turcję i Węgry. Ankara uważa, że Szwecja udziela schronienia organizacjom uważanym przez nią za terrorystyczne.

Ankarę i Waszyngton dzieli również wiele innych kwestii, w tym polityka wobec Syrii i bliskie relacje Turcji z Rosją.

Włochy: Premier Meloni

Premier Włoch Giorgia Meloni pogratulowała prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich. Szefowa rządu zwróciła uwagę na ważne obowiązki, jakie spoczywają na obu krajach.

Włoska premier, cytowana przez Ansę, oświadczyła: "Gratulacje dla prezydenta Erdogana z okazji jego zwycięstwa wyborczego".

"Włochy i Turcja są sojusznikami i spoczywa na nich ważna odpowiedzialność w basenie Morza Śródziemnego i na świecie" - dodała.

"Razem możemy zrobić więcej dla naszych narodów i dla wzrostu oraz globalnej stabilności"- podkreśliła Giorgia Meloni.

Francja: Prezydent Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron, gratulując na Twitterze prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi reelekcji, podkreślił, że Francję i Turcję czekają "olbrzymie wyzwania do wspólnego przezwyciężenia".

Do tych wyzwań Macron zaliczył "przywrócenie pokoju w Europie, przyszłość naszego euro-atlantyckiego Sojuszu i sprawy Morza Śródziemnego".

"Razem z prezydentem Erdoganem, któremu gratuluję, będziemy nadal iść do przodu" - napisał Macron.

Izrael: Prezydent Herzog

Prezydent Izraela Icchak Herzog pogratulował tureckiemu prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi reelekcji, podkreślając chęć dalszej współpracy na rzecz wzmocnienia więzi między obu krajami. Erdoganowi pogratulował też prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

"Jestem przekonany, że będziemy nadal współpracować, aby wzmocnić i rozszerzyć dobre więzi między Turcją a Izraelem" - napisał Herzog na Twitterze.

Były minister obrony Izraela Beni Ganc również pogratulował Erdoganowi, tweetując, że oba kraje odgrywają "ważną rolę" w "zapewnianiu stabilności w regionie i zwiększaniu wspólnego dobrobytu gospodarczego".

Również, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wydał oświadczenie, w którym wyraził przekonanie, że Erdogan "będzie kontynuował ścieżkę rozwoju i zapewni Turcji i jej mieszkańcom wielkie osiągnięcia".

W ubiegłym roku Izrael i Turcja ogłosiły pełne przywrócenie relacji międzypaństwowych, po tym, jak oba kraje obniżyły rangę stosunków dyplomatycznych w 2018 roku.

Pogorszenie relacji między Izraelem i Turcją było następstwem zabicia przez siły zbrojne Izraela 60 Palestyńczyków podczas protestów na granicy Strefy Gazy w maju 2018 roku, wywołanych otwarciem amerykańskiej ambasady w Jerozolimie - mieście, które za swoją stolicę uważają zarówno Izraelczycy, jak i Palestyńczycy.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres pogratulował zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik szefa ONZ Stephane Dujarric.

"Sekretarz generalny gratuluje prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi ponownego wyboru na prezydenta Republiki Turcji. Oczekuje dalszego wzmacniania współpracy między Turcją a ONZ" - brzmi wpis.

(PAP)

jjk/ ap/ zys/ jm/