59-letni Nikolaos B., który jest właścicielem firmy zbrojeniowej w Rijen na południu Holandii, został aresztowany w Paryżu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji, informuje amerykański Departament Sprawiedliwości. B. miał przekazywać m.in. technologie wykorzystywane w testowaniu broni atomowej.

Do aresztowania B., który pochodzi z Grecji i kieruje Aratos Group z siedzibą w Rijen, doszło w ubiegłym tygodniu. Zatrzymano go w Paryżu, a jego aresztowanie było możliwe dzięki pomocy holenderskich służb wywiadowczych.

Z oświadczenia amerykańskiej prokuratury wynika, że przekazane tajemnice dotyczyły zaawansowanych półprzewodników wykorzystywanych w kryptografii, a także do testowania broni nuklearnej. B. miał zostać zwerbowany przez Moskwę w 2017 r.

„Oskarżony i jego firmy oficjalnie mieli działać na rzecz NATO i krajów sojuszniczych, prowadzili jednak podwójną grę, pomagając Rosji w wysiłkach wojennych i rozwoju broni nowej generacji” - napisał w oświadczeniu amerykański prokurator Breon Peace.

Aratos Group zajmuje się m.in. wykorzystaniem satelitów do celów wojskowych. W 2021 r. jedna z wchodzących w jej skład firm, Aratos Systems B.V., została finalistą konkursu NATO Innovation Challenge dzięki projektowi dotyczącemu sztucznej inteligencji (AI).

Tymczasem jak podaje dziennik „De Telegraaf”, firma z Rijen współpracowała także z holenderskim wywiadem wojskowym NIDV w kwestiach dot. przemysłu obronnego. „Kret w środku holenderskiego przemysłu obronnego” – powiedział gazecie jeden z funkcjonariuszy. „Współpraca z Aratos została zawieszona w trybie natychmiastowym” – ogłosiło NIDV.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mms/