Papież Franciszek i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali podczas sobotniej audiencji o sytuacji humanitarnej i politycznej w efekcie wojny oraz o potrzebie kontynuowania niesienia pomocy dla ludności - poinformował Watykan po 40-minutowej rozmowie. Ukraiński przywódca ujawnił, że poprosił papieża o potępienie rosyjskich zbrodni.

Było to pierwsze spotkanie Franciszka i prezydenta od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym zeszłego roku.

W oświadczeniu Watykanu wśród tematów rozmów papieża i ukraińskiego przywódcy wymieniono "związane z sytuacją humanitarną i polityczną Ukrainy, spowodowaną przez trwającą wojnę".

"Papież zapewnił o swojej stałej modlitwie, poświadczanej przez wiele jego publicznych apeli i próśb do Pana Boga o pokój od lutego zeszłego roku" - głosi watykański komunikat.

Zaznaczono w nim także, że Franciszek i prezydent zgodzili się co do potrzeby kontynuowania wysiłków humanitarnych dla wsparcia ludności.

"Papież podkreślił szczególnie pilną konieczność +gestów człowieczeństwa+ wobec osób najsłabszych, niewinnych ofiar konfliktu" - ogłosił Watykan po spotkaniu w sali przy Auli Pawła VI.

Z kolei prezydent napisał na Telegramie: "Spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jestem wdzięczny za jego osobistą uwagę wobec tragedii milionów Ukraińców. Położyłem też nacisk na sprawę dziesiątek tysięcy deportowanych dzieci. Musimy podjąć każdy możliwy wysiłek, by sprowadzić je do domu".

"Poza tym poprosiłem o potępienie rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Bo nie może być znaku równości między ofiarą i agresorem" - dodał prezydent.

Przekazał też, że rozmawiał z papieżem o ukraińskiej formule pokoju jako "jedynej skutecznej, by osiągnąć sprawiedliwy pokój".

Franciszek "zadeklarował, że przyłączy się do jej realizacji" - dodał Zełenski.

Mocną symbolikę mają prezenty wręczone podczas audiencji.

Wołodymyr Zełenski dał papieżowi ikonę Matki Bożej namalowaną na kamizelce kuloodpornej, a także obraz zatytułowany "Strata", poświęcony dzieciom zabitym na wojnie. Przedstawia on Matkę Bożą z zarysowaną czarną sylwetką dziecka na rękach, jakby zostało z niego wykreślone.

Franciszek podarował przywódcy Ukrainy rzeźbę-gałązkę oliwną jako symbol pokoju, swoje orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju, dokument na temat braterstwa międzyludzkiego, album o swych modlitwach o ustanie pandemii i książkę "Encyklika o pokoju na Ukrainie", zawierającą jego przemówienia i teksty.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mms/