Chiny i Francja w wydanym w piątek wspólnym oświadczeniu poparły starania o pokój na Ukrainie, sprzeciwiły się atakom na elektrownie atomowe i zaapelowały o ochronę kobiet i dzieci dotkniętych konfliktem, nie wymieniając jednak w tym kontekście Rosji.

Chiny i Francja popierają wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju na Ukrainie w oparciu o prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych – napisano we wspólnym oświadczeniu opublikowanym w piątek przez agencję Xinhua w czasie wizyty prezydenta Emmanuela Macrona w ChRL.

Oba kraje wyraziły sprzeciw wobec „zbrojnych ataków na elektrownie atomowe i inne pokojowe instalacje nuklearne” oraz poparcie dla „konstruktywnej roli” Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w promowaniu bezpieczeństwa placówek jądrowych, w tym Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

Chiny i Francja potwierdziły też poparcie dla stanowiska wyrażonego przez nie wspólnie z USA, Rosją i Wielką Brytanią w 2022 roku, że „nie można zwyciężyć w wojnie nuklearnej, a taka wojna nie powinna być nigdy prowadzona”. W tym kontekście sprzeciwiły się też wszelkim działaniom, które mogą podsycać napięcia, i poparły wysiłki na rzecz kontroli zbrojeń i nierozpowszechniania broni jądrowej.

W liczącym 51 punktów oświadczeniu znalazł się też apel o przestrzeganie międzynarodowego prawa humanitarnego przez "wszystkie strony konfliktu", szczególnie o ochronę dotkniętych nim kobiet i dzieci, a także zapewnienie nieskrępowanego dostępu dla pomocy humanitarnej.

We fragmentach dotyczących wojny na Ukrainie, ataków na elektrownie atomowe, działań mogących nasilać napięcia jądrowe, ochrony kobiet i dzieci i innych kwestii humanitarnych nie wymieniono wprost Rosji – wynika z dokumentu opublikowanego w całości przez chińską agencję prasową Xinhua.

Chiny i Francja zgodziły się zwiększyć kontakty w kwestiach strategicznych, ze szczególnym uwzględnieniem dialogu pomiędzy Południowym Teatrem Działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW), odpowiedzialnym za Morze Południowochińskie, a dowództwem francuskich sił w regionie Azji-Pacyfiku. Komentatorzy zwracają uwagę na narastające napięcia między Chinami a USA w tym regionie.

W oświadczeniu poruszono również kwestie współpracy gospodarczej. Potwierdzono między innymi zwiększenie dostępu do chińskiego rynku dla francuskiej wieprzowiny oraz zamówienie 160 samolotów firmy Airbus. Dokument zawiera też m.in. odniesienia do ochrony środowiska, przeciwdziałania zmianom klimatu, pomocy dla krajów rozwijających się i łagodzenia kryzysu żywnościowego.(PAP)

anb/ mms/