Brytyjski nadawca BBC poinformował w poniedziałek, że zalecił pracownikom usunięcie z urządzeń firmowych należącej do chińskiej firmy aplikacji TikTok, o ile nie jest ona pożądana z powodów zawodowych.

BBC poinformował, że w niedzielę wysłał do pracowników wiadomość, w której napisano: "Nie zalecamy instalowania TikToka na urządzeniu korporacyjnym BBC, chyba że istnieje uzasadniony powód biznesowy".

"Jeśli nie potrzebujesz TikToka z powodów biznesowych, TikTok powinien zostać usunięty" - dodano w komunikacie.

Agencja AFP przypomina, że Wielka Brytania w czwartek ogłosiła zakaz korzystania z TikTok na urządzeniach rządowych, wpisując się w działania Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Amerykańscy urzędnicy od lat podnoszą obawy, że popularny serwis do publikacji krótkich filmików jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ dane milionów jego użytkowników mogłyby wpaść w ręce komunistycznych władz ChRL. Pekin i TikTok temu zaprzeczają.

Używanie TikToka na służbowych telefonach zostało już zakazane w agencjach rządu federalnego USA, w rządzie Kanady i niektórych instytucjach Unii Europejskiej, a także w sektorze publicznym na Tajwanie - wynika z zestawienia agencji AP.

W środę ze względu na bezpieczeństwo cybernetyczne Rada Pragi zabroniła korzystania z tej aplikacji na telefonach służbowych pracowników ratusza oraz zaleciła, aby odinstalowali ją również ze swoich telefonów prywatnych.

BBC jest pierwszą brytyjską organizacją medialną, która wydała wytyczne dotyczące TikToka i drugą na świecie po duńskim nadawcy publicznym.

BBC pisze, że dużą obawą jest to, że dane zbierane przez platformę z telefonów firmowych mogłyby zostać udostępnione chińskiemu rządowi przez firmę ByteDance (właścicielka TikToka - PAP), której siedziba znajduje się w Pekinie.

TikTok twierdzi, że zakazy te są oparte na "fundamentalnie błędnych założeniach".(PAP)

mma/