Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną w reakcji na działania amerykańskich władz w sprawie upadłego banku SVB i malejące ryzyko podwyżek stóp procentowych przez Fed. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,8 proc. wobec 8.867,00 USD za tonę notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,0580 USD za funt i zwyżkuje o 0,68 proc.

Metale przemysłowe zyskują w reakcji na zakłady inwestorów, że po upadku Silicon Valley Bank amerykańska rezerwa Federalna ograniczy podwyżki stóp procentowych.

Upadek SVB, który może przełożyć się na problemy amerykańskiego sektora bankowego, spowodował, że inwestorzy oczekują teraz mniej jastrzębiej polityki pieniężnej w wykonaniu Fed.

Ekonomiści Goldman Sachs Group Inc. nie spodziewają się na marcowym posiedzeniu Fed podwyżki stóp procentowych, wskazując na problemy w amerykańskim systemie bankowym.

Z kolei analitycy Societe Generale oceniają, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed 21-22 marca o 50 pb. znacząco zmalało.

Klienci posiadający depozyty w upadłym Silicon Valley Bank (SVB) od poniedziałku będą mieć dostęp do wszystkich swoich środków - zapowiedział w niedzielę Departament Skarbu, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC). Swoje pieniądze otrzymają też klienci innego zamkniętego banku, Signature Bank.

Prezydent Joe Biden poinformował w niedzielę, że w poniedziałek rano, czasu lokalnego, wypowie się na temat sytuacji po bankructwie banku SVB.

Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że departament będzie chronić wszystkich deponentów SVB, którego upadek jest największym tego typu wydarzeniem od 2008 r.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zyskała 14 USD i jej cena wyniosła 8.867,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

aj/ asa/