Nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o decyzję prezydenta Joe Bidena w sprawie ewentualnego przekazania Ukrainie samolotów F-16 - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Odniosła się w ten sposób do doniesień o "zapoznawaniu się" ukraińskich pilotów z symulatorami F-16 w USA.

"Prezydent już wypowiedział się w sprawie F-16 i nic się w tej sprawie nie zmieniło. W tej chwili to nie leży na stole" - oznajmiła Jean-Pierre, odpowiadając na pytanie o wizytę dwóch ukraińskich pilotów wojskowych w Arizonie.

Jak powiedział w weekend mediom przedstawiciel Pentagonu, piloci mają podczas wizyty "zaznajomić się" z amerykańskimi myśliwcami, by sprawdzić, ile zajęłoby przeszkolenie ich na tych maszynach. Ukraińcy mają ćwiczyć na symulatorach F-16.

Umożliwiają one szkolenie pilotów we wszystkich procedurach - od uruchomienia maszyny, kołowania i startu przez walkę powietrzną, korzystanie z uzbrojenia i wspieranie własnych sił lądowych po działanie zespołowe, tankowanie w powietrzu i procedury awaryjne.

Prezydent Biden wcześniej w styczniu i lutym jednoznacznie powiedział, że USA nie przekażą myśliwców Ukrainie; w lutowym wywiadzie dla telewizji ABC stwierdził, że "Ukraina nie potrzebuje teraz F-16".

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)