Niektóre państwa, w tym członkowie Unii Europejskiej, nie są gotowe działać zdecydowanie w kwestii sankcji wobec Rosji i poszukują rozwiązań kompromisowych; w tej sprawie nie może być jednak żadnych kompromisów - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się we Lwowie z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

"Te kompromisy uniemożliwiają szybkie zwycięstwo nad Rosją. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby nie pozwolić (Moskwie) wytwarzać takiej ilości uzbrojenia, z jaką nas (zaatakowała) i jeszcze może (atakować). Sankcje działają, warto +dociskać+ partnerów z UE i całego świata. Właśnie w tej sprawie jest nam potrzebne wsparcie Łotwy" - podkreślił Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

W ocenie ukraińskiego przywódcy Polska oraz kraje bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia wyróżniają się na forum UE najbardziej zdecydowaną i konsekwentną postawą w kwestii ograniczeń nakładanych na Rosję.

Zełenski oznajmił, że szczególnie niezbędnym Ukrainie rodzajem uzbrojenia pozostają działa i pociski artyleryjskie. Nawiązując do dostaw zachodnich czołgów, zapowiedział, że władze w Kijowie wkrótce "otrzymają armię pancerną". Zaznaczył również, że - mimo braku decyzji sojuszników o przekazaniu Ukrainie samolotów bojowych - niektóre kraje, takie jak Polska i Wielka Brytania, zadeklarowały gotowość do przeszkolenia ukraińskich pilotów.

"Tylko Ukraina może określać (warunki) korzystnego dla niej porozumienia pokojowego. Trwały pokój oznacza (przywrócenie) pełnej integralności terytorialnej Ukrainy" - powiedział Levits, cytowany przez Interfax-Ukraina. Jak dodał, Łotwa aktywnie wspiera starania Kijowa w kwestii akcesji do UE i NATO oraz powołania specjalnego międzynarodowego trybunału, który osądziłby władze Rosji za dokonanie agresji na sąsiedni kraj.

Łotwa już przeznaczyła na wsparcie ukraińskiej armii ponad 1 proc. swojego PKB.; pomożemy też Ukrainie w odbudowie zniszczonych obiektów infrastruktury w obwodzie czernihowskim, na północy kraju - zadeklarował Levits.

Obaj prezydenci podpisali w piątek deklarację, w której potwierdzono kontynuację wspólnych wysiłków na rzecz integracji Ukrainy z UE i Sojuszem Północnoatlantyckim. "Tylko z Ukrainą w swoim składzie europejski projekt stanie się naprawdę kompletny. Tylko z Ukrainą w swoim składzie NATO stanie się naprawdę silnym obrońcą narodów Europy i wszystkich naszych wspólnych wartości" - oznajmił Zełenski na Telegramie (https://tinyurl.com/5d8x9t8a).

Jest to już trzecia wizyta Levitsa w naszym kraju od początku rosyjskiej inwazji; znaczące i symboliczne - dodał ukraiński przywódca w mediach społecznościowych. (PAP)