Minister finansów Łotwy Arvils Aszeradens wystąpił z inicjatywą przekazywania Ukrainie za darmo samochodów skonfiskowanych kierowcom prowadzącym pojazd pod wpływem alkoholu - pisze we wtorek portal Delfi.

Obecnie skonfiskowane na Łotwie pojazdy są sprzedawane na aukcjach, w których uczestniczyć mogą osoby fizyczne i prawne. Aukcje cieszą się zainteresowaniem w związku z atrakcyjnymi cenami wystawianych pojazdów.

Minister finansów opowiada się zaś za wprowadzeniem do przepisów poprawek, które będą umożliwiać przekazywanie skonfiskowanych pojazdów za darmo walczącej Ukrainie - czytamy.

Na Łotwie do przypadków konfiskowania aut pijanym kierowcom dochodzi każdego dnia, ale sytuacja stopniowo się polepsza - podkreślił komendant główny łotewskiej policji Armands Ruks.

Według nadawcy publicznego LSM na Łotwie wskaźniki dotyczące prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu należą do najgorszych w Europie.

Zmienione w ubiegłym roku prawo przewiduje odpowiedzialność karną i zastosowanie konfiskaty pojazdu wobec kierowców, w których krwi wykryto ponad 1,5 promila alkoholu.(PAP)

ndz/ adj/